StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny – kwiecień 2018

03.04.2018., 15:04h
To chyba najpracowitszy miesiąc. Podczas pełni ryba bierze doskonale, następny termin dopiero 23 dnia miesiąca. Od pełni po nów robimy przepierki i drobne naprawy. W dni z symbolem kwiatu możemy wysadzać rozsadę kwiatów, a także planować wysadzanie dalii, pacioreczników i innych wiosennych bulw oraz wysadzić rozsadę brokułów.

Dobry czas na zakładanie żywopłotów i wysiew warzyw


Natomiast w dni liścia wysadzamy sałatę, kapustę, kalarepę. To również odpowiednia pora na zakładanie liściastych i iglastych żywopłotów. Warto też zasilić nawozami trawniki. W dni owocowe sadzimy pod osłonami rozsadę pomidorów, oberżynę, paprykę. Ostatni dzień owocowy żółtego tła sprzyja wysiewom warzyw owocujących, np. grochu, bobu, a także pomidorów, papryki, oberżyny. To również dobry dzień na wysiew ogórków gruntowych, arbuzów, dyni, cukinii, kabaczków, patisonów. Najlepiej wykorzystując doniczki torfowe.

Nawożenie kompostem i obornikiem

Pamiętajmy, że dyniowate nie lubią przesadzania, a korzystając z doniczek torfowych tego unikamy. Dni korzeniowe to idealna pora na wysiew rzodkiewki oraz marchwi i pietruszki. Pokuśmy się o uprawę współrzędną tych warzyw.  Rzodkiewka szybko zejdzie z pola, pozostawiając dużo miejsca marchewce czy pietruszce. W kolejnych dniach kwiatowych zajmujemy się rabatami kwiatowymi, nawozimy kompostem lub obornikiem, mieszamy z ziemią i dokładnie grabimy.


Przytnij krzewy i usuń chwasty


W dni liścia formujemy bukszpany, podcinamy zimozielone gatunki trzmielin, tawuły japońskie. Jak tylko pojawią się pokrzywy, nastawiamy z nich gnojówki. W dni owocu chronimy drzewa pestkowe przed chorobami grzybowymi, stosując preparaty miedziowe, natomiast drzewa ziarnkowe chronimy przed parchem. Od nowiu po pełnię zabieramy się za usuwanie chwastów, spulchnianie gleby wokół roślin, a także rozgarniamy kopczyki przy różach. W dni korzeniowe sadzimy pory, selery, dymkę.


Wysiej kwiaty ozdobne i zioła


W dni kwiatowe siejemy kwiaty jednoroczne, maciejkę, tytoń ozdobny, nemezję, nasturcję, lwie paszcze. Sadzimy azalie, różaneczniki, magnolie. Nie zapominajmy, by wcześniej odpowiednio przygotować pulchne, kwaśne torfowe podłoże. W dni liściowe wysiewamy zioła. Sadzimy melisę, czosnek niedźwiedzi, miętę, tymianek, a także zakładamy uprawę rabarbaru i szparagów. W dni owocu sadzimy borówkę amerykańską, aronię, żurawinę, brusznicę i inne sprzedawane w pojemnikach.





Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 09:21