StoryEditorogród

Kalendarz biodynamiczny na maj 2022

27.04.2022., 11:04h
 „Chłodny maj – dobry urodzaj”, „Deszcz majowy, chleb gotowy”, „Kiedy mokry maj, będzie żyto jako gaj”. To tylko kilka powiedzień związanych z majem. Na pewno są one dobrą wróżbą, nie tylko dla rolników, ale i ogrodników. Tym bardziej, że to miesiąc, kiedy można zaobserwować to co się wysiało w ogrodzie kilka tygodni wcześniej. Jakie prace warto wykonać w warzywniku?

Przerywamy siewki warzyw, siejemy kwiaty jednoroczne

W pierwszy dzień korzeniowy przerywamy siewki marchwi, pietruszki, buraków ćwikłowych i pasternaku, obsypujemy również wypustki szparagów, jeśli chcemy bielone. W ogrodzie ozdobnym uzupełniamy ściółkę pod krzewami i bylinami.

W dni kwiatowe wysiewamy kwiaty jedno­roczne, a także sadzimy byliny, drzewa i krzewy ozdobne z kwiatów. W skrzyneczkach i pojemnikach sadzimy pelargonie, petunie, surfinie, lobelie. Zasilamy je również nawozami, a pozostałości po przekwitłych narcyzach, hiacyntach i tulipanach usuwamy.

W dni liściowe dosadzamy rośliny ozdobne z liści, np. funkie, a także rośliny użytkowe, w przypadku których plonem są liście. Rozpoczynamy uprawę bazylii, cząbru, mięty, tymianku i melisy. Na rabacie warzywnej wysiewamy cykorię, endywię i koper, sadzimy pory i naciowe gatunki pietruszki. Rozpoczynamy sezon ogórkowy, ale wybierajmy do uprawy odmiany o zwiększonej tolerancji na mączniaka. Wysiewamy dynie, cukinie, a także fasolę szparagową. Nie zapominajmy o poziomkach i truskawkach, drzewach i krzewach owocowych. Chronimy wiśnie przed moniliozą, ale oprysk przeprowadzamy po oblocie pszczół.

Dosiewamy i dosadzamy

W drugim terminie korzeniowym dosiewamy warzywa korzeniowe oraz dosadzamy selery, pory, ziemniaki i topinambur. W dni kwiatu dosadzamy w donicach i pojemnikach surfinie i pelargonie, sadzimy lilie, dalie, mieczyki. Tuż przed pełnią sadzimy okrywowe, pnącza o ozdobnych liściach, rośliny żywopłotowe, rozsadę odmian zimowych kapusty. Jeśli nie zdążyliśmy wysadzić pomidorów, papryki i wysiać ogórków, cukinii, dyni i fasolki, zróbmy to w pierwsze dni owocowe po pełni. Chronimy jabłonie i grusze przed parchem jabłoni.

Nie zapominajmy kontrolować chwastów w uprawie

Dni korzenia przeznaczamy na pielenie i prace ziemne, a także siew późnych odmian warzyw korzeniowych. W dni kwiatu przycinamy wrzosy i wrzośce, uszczykujemy wierzchołki kwiatów jedno­rocznych. Usuwamy przekwitłe kwiatostany. Chronimy rośliny uprawne i ozdobne przed szkodnikami i chorobami, a do ich zwalczania wykorzystujemy preparaty roślinne, jak Bioczos i preparaty z pokrzywy. To również dobry czas na zbieranie i suszenie parzących liści i nastawiania gnojówek. W dni liścia zajmujemy się trawnikiem, kosimy, zasilamy, usuwamy chwasty trwałe.



Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 17/2022 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 01:49