StoryEditorogród

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2023

26.02.2023., 15:02h
W pierwszej połowie miesiąca, w dni z symbolem liścia, wysiewamy nasiona na kiełki oraz przygotowujemy skrzyneczki na produkcję rozsady sałat. Wysiewamy szpinak i koperek pod osłonami. Jeśli ziemia rozmarzła, wiele liściowych można wysiać wprost na zagon. Co jeszcze robimy w ogrodzie w marcu?

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

W dni owocowe sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Warto zanurzyć korzenie sadzonych roś­lin w papce z gliny i krowieńca. Na zagonach wysiewamy nasiona bobu i grochu. W skrzyneczkach rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów. Utrzymujemy temperaturę w pomieszczeniu w okolicach 20°C. Pryskamy drzewa brzos­kwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości, a na pniach wszystkich owocowych zakładamy opaski lepowe, by wyłapać szkodniki wędrujące w kierunku korony.

Marcowy czas na pracę w ziemi

Dni korzeniowe sprzyjają pracom w ziemi i formowaniu pryzm kompostowych. Możemy też wysiać nasiona marchwi, skorzonery, pietruszki, pasternaku czy cebuli, ale nakryjmy je agrowłókniną. Wysadzamy chrzan i topinambur. W dni kwiatowe przesadzamy rośliny doniczkowe, a na zewnątrz możemy obsadzać rabaty i pojemniki bratkami i stokrotkami. Na parapetach produkujemy rozsadę kwiatów jednorocznych. Po pełni dni korzeniowe to czas przygotowywania zagonów i rabat pod nowe uprawy, czyli nawożenia kompostem bądź obornikiem i przekopywania. Można wysiać wczesne odmiany rzodkiewki, ale warto okryć je agrowłókniną, która przyspieszy rozwój roślin i ochroni przed szkodnikami, których larwy rozwijają się w korzeniach.

Zwróc uwagę na szkodniki drzewek iglastych

W dni kwiatu można zacząć zdejmować osłony z roślin wrażliwych, rozgarniać kopczyki przy krzewach różanych, przycinać krzewy ozdobne kwitnące w drugiej połowie lata. Do pojemników sadzimy dalie, mieczyki, kanny, dzielimy bylinowe astry, a na zewnątrz sadzimy bratki, skalnice, miodunki, prymule. Ostatniego dnia zimy zwracamy uwagę na szkodniki świerków i modrzewi, teraz wylęgają się ich larwy. W walce z nimi sięgamy po preparaty olejowe i dokładnie pokrywamy nimi rośliny. Jeśli nie jest zbyt mokro ani nie zalega śnieg na trawnikach, przeprowadzamy wertykulację, wygrabiamy starą darń oraz dosiewamy trawę w miejscach ubytków. W dni owocu wykonujemy oprysk preparatami zwalczającymi parcha jabłoni i gruszy. Ważne, by było sucho i ciepło.


fot. pixabay


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 69. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 13:41