StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny na wrzesień 2019

31.08.2019., 12:08h
Pierwsze dni miesiąca z symbolem kwiatu poświęcamy pracom na rabatach kwiatowych – wycinaniu przekwitłych kwiatostanów i zasychających części nadziemnych bylin. Warto również wykorzystać ten czas na sadzenie cebul kwiatowych.

Wysiej kwiaty jednoroczne, sadź żywopłot

W dni z symbolem kwiatu przed pełnią sadzimy byliny i kwiaty dwuletnie na miejsce stałe oraz wysiewamy nasiona roślin jednorocznych ozdobnych. Pod osłonami warto wysiać nasiona roślin liściastych (w dniu liścia), m.in. sałaty, roszponki, szpinaku, a także wysiać nasiona cebuli zimującej. Sadzimy też zimującą dymkę i ząbki czosnku.

Tuż przed pełnią w dni liścia sadzimy żywopłoty z roślin ozdobnych z liści. Zbieramy i suszymy zioła na zimowy użytek.

Ostatni dzwonek na kiszenie ogórków!

W dni owocu na początku miesiąca zbieramy owoce na przetwory, smażymy dżemy i powidła. To również ostatni dzwonek na kiszenie i marynowanie ogórków. Sadzimy drzewa i krzewy owocowe, rozmnażamy borówkę amerykańską z sadzonek półzdrewniałych.

W dni owocu warto uzupełnić ściółkę pod krzewami owocowymi i konarami drzew. Zbieramy spady i robaczywe owoce, które są siedliskiem chorób i szkodników – głęboko je zakopujemy lub palimy. Czyścimy rany na pniach drzew pestkowych z gumozy i zabezpieczamy maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem Funabenu.

Warto posadzić jeszcze rzodkiewkę

Pod osłonami w dni korzenia warto posiać rzodkiewkę „Opolankę”, którą zbierzemy przed nadejściem mrozów. W dni z symbolem kwiatu podlewamy hortensje, różaneczniki oraz azalie. To bardzo ważne, gdyż u schyłku lata wiążą pąki na kolejny rok. Sadzimy cebule krokusów, cesarskich koron, narcyzów, dzielimy liliowce i piwonie. Warto przed posadzeniem namoczyć cebule na dobę w herbacie z rumianku – ograniczy to choroby grzybowe.

W dni liściowe zasilamy trawniki nawozami o obniżonej zawartości azotu, które zawierają duże ilości fosforu, potasu i magnezu. Możemy również zastosować Rosahumus, pryskając lub podlewając murawę. Strzyżemy szpalery i iglaki.

W ostatnie dni miesiąca z symbolem kwiatu dosadzamy cebule narcyzów i cesarskich koron. Sadzimy borówki, pamiętając o kwaśnym podłożu. W ostatni dzień września wysiewamy rośliny na zielony nawóz. Na zagonkach sadzimy rozsadę melisy i rozłogi mięty. 7, 8 i 31 września to czas sprzyjający wędkowaniu.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2023 15:09