StoryEditorogród

Kroksomia ma oryginalne kwiaty, które przyciągają wzrok

09.05.2022., 11:05h
Uprawa egzotycznej kroksomii nie musi być trudna, jeżeli wcześniej zadbamy o odpowiednie warunki. Tym samym roślina odpłaci nam się pięknym kwitnieniem swych charakterystycznych kwiatów.

Kroksomia (Crocosmia Planch.) znana także jako montbrecja albo cynobrówka, należy do wieloletnich roślin z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Do rodzaju Kroksomia należy do niego ok. 8 gatunków roślin występujących w Afryce od Sudanu do Południowej Afryki oraz na Madagaskarze. Zatem dla naszego klimatu to roślina iście egzotyczna, ale to nic straconego. Możemy cieszyć oczy jej niezwykłymi kwiatami.

Kroksomia dorasta do ok. 60-120 cm. Wyróżniają ją długie, smukłe liście, które przypominają wyglądem liście mieczyków. Kwiaty są nieduże, dzwonkowate i szeroko otwarte o intensywnych, płomiennych barwach (od pomarańczowego, czerwonego po żółty kolor). Są zebrane w wygięte, kłosowe kwiatostany i pojawiają się na pędach od lata już lipcu i kwitną do października.

Krokosmię można zastosować jako kwiat cięty, ale pędy ścina się, kiedy otworzą się pierwsze pąki kwiatowe.

Kroksomia lubi wysokie temperatury i nasłonecznienie

Źródła podają, żę krokosmia jest odporna na mrozy, wytrzyma nawet do -23 st C. Jednak, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane przez mróz, roślinę należy okryć sporą warstwą igliwia lub suchych liści.

Preferuje glebę przepuszczalną, stale wilgotną, próchniczą i żyzną. W okresie wegetacyjnym należy pamiętać o regularne podlewanie i nawożenie. Kroksomia lubi wysokie temperatury i nasłonecznienie oraz wilgotne powietrze. Będzie wdzięcznie rosła w pobliżu zbiornika wodnego. Dlatego unikajmy miejsc zacienionych i łatwo przesuszającego się podłoża, ponieważ wtedy łatwo tracą swój oryginalny wygląd. gdyż nie będą kwitły i szybko stracą walory ozdobne.

Jak sadzić cebulki krokosmii?

Cebulki krokosmii ogrodowej można sadzić wiosną lub jesienią, przy czym odmiany mało odporne na chłód najlepiej wysadzać do gruntu w drugiej połowie kwietnia, a te bardziej odporne na mróz odmiany (np. Lucifer) możemy sadzić również we wrześniu, na głębokość około 10 cm i w rozstawie mniej więcej 15 cm.

Rabatę pod kroksomię należy wcześniej dokładnie odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić ziemię grabiami. Zaleca się, aby co 3–4 lata przesadzać krokosmię i podzielić ją na większe kępki. Roślina dość szybko się rozrasta, tworząc gęste i rozłożyste kępy.

Jak rozmnożyć krokosmię?

Kroksomie uprawiane w ogrodach najczęściej są mieszańcami. Można je rozmnażać wegetatywnie za pomocą bulw sadzonych do gruntu wiosną (na przełomie kwietnia i maja lub na początku maja). W tym samym terminie sadzi się również nowe bulwy.

Chociaż w naszym umiarkowanym klimacie kroksomia zawiązuje nawet liczne nasiona, nie posiadają one cech rodzicielskich. Zatem nasion nie warto ich zbierać i wykorzystywać do rozmnażania.

Jakie odmiany są najpopularniejsze?

W uprawie znajduje się sporo odmian krokosmii ogrodowych. Najpopularniejsze to:

  • ‘Lucifer‘ - jedna ze starszych i odporniejszych odmian, która może zimować w gruncie (zaliczana do strefy mrozoodporności roślin 6). Wysokie pędy kwiatostanowe (100-120 cm) zwieńczone są gęsto osadzonymi, jaskrawo czerwonymi i niedużymi kielichami kwiatowymi,
  • ‘George Davison‘ – to odmiana o intensywnie żółtych kwiatach osiągająca do 60 cm wysokości. Może zimować w gruncie,
  • ‘Sonate‘ - zachwyca intensywnie żółtymi kwiatami. Jest stosunkowa odporna i może zimować w gruncie. Dorasta do 80 cm wysokości,
  • ‘Emily McKenzie‘ - ma fantastyczne, dwukolorowe kwiaty: pomarańczowe z czerwonym środkiem. Osiąga 60-120 centymetrów wysokości,
  • ‘Voyager‘ - w cieplejszych rejonach kraju może zimować w gruncie pod okryciem. Kwiaty duże, żółte osadzone są dość luźno na łodydze osiągającej ok. 70-80 cm,
  • ‘Princess‘ - to odmiana o czerwonych kwiatach zimująca w gruncie. Dorasta do 70-90 cm wysokości.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 14:59