Zarówno jarmuż, jak i brukselka zyskują na smaku po przemarznięciu i nie tracą wartościowych składników odżywczychMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorZimowanie roślin

Które warzywa można zostawić w gruncie podczas zimy?

28.10.2023., 10:00h
Trwa okres zbierania plonów, ale nie wszystkie muszą trafić do piwnic, kopców czy innych przechowalni. Jest wiele warzyw, których nie potrzeba chować, by okres zimowy przetrwały bez szwanku.

Zimą też można mieć warzywa z  własnego ogródka

Warunki, jakie w ostatnich latach panują zimą w Polsce, sprzyjają zimowaniu wielu warzyw, a to daje możliwość korzystania z ich dobrodziejstw również w zimowym okresie. Są bowiem rośliny, które wykształciły zdolność przetrwania czasem nawet większych mrozów, dzięki związaniu wewnątrzkomórkowej wody substancjami obecnymi w komórkach roślin, obniżającymi temperaturę zamarzania. Taką właściwość mają np. rośliny zimozielone oraz niektóre rośliny warzywne. Ich części użytkowe mogą nawet zamarznąć, ale podczas odwilży stopniowo rozmarzają i mogą wznowić rozwój.

Zazwyczaj skupiamy się na roślinach sezonowych, a sezon to także zima. Dobrze jest mieć również w tym okresie własne świeże warzywa, zamiast sięgać po drogie i często pochodzące z importu warzywa sklepowe. Poza tym te importowane, pochodzące z innej strefy klimatycznej, stwarzają niebezpieczeństwo zawleczenia różnych przenoszonych na korzeniach, liściach czy owocach obcych mikroorganizmów, z którymi wcześniej nie mieliśmy kontaktu, i nasz organizm różnie może na nie reagować. Czasem nawet dokładne mycie pod bieżącą wodą niewiele pomoże. Bądźmy zatem ostrożni i podchodźmy z rozwagą do importowanych produktów, korzystajmy z warzyw krajowych, a w szczególności z własnych – również zimą.

image

Zarówno jarmuż, jak i brukselka zyskują na smaku po przemarznięciu i nie tracą wartościowych składników odżywczych

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Którym warzywom służy mróz?

Pozostawione w gruncie pory po przemarznięciu zyskują lepszy, bardziej wyrazisty smak, są delikatniejsze i słodsze, co jest efektem wytworzenia większej ilości cukrów. Jarmuż również zyskuje na smaku po przemarznięciu. Pod wpływem mrozu jego liście tracą charakterystyczną goryczkę, są delikatniejsze, a także stanowią doskonały produkt na zielone koktajle.

Skorzonera, salsefia i pasternak również mogą pozostać na zagonie. Ich częścią jadalną są korzenie, które nawet po przemarznięciu nie tracą na jakości. Można je kopać zimą, a także wiosną. Warto jednak zabezpieczyć grunt przed zamarznięciem matami lub innym materiałem – tylko po to, by można było je kopać również zimą.

image

Zimową porą walory smakowe brukselki rosną.

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Z pozostawionej w gruncie pietruszki możemy zimą zbierać świeżą natkę. Do zimowego zbioru w grudniu i styczniu nadaje się pozostawiona w gruncie brukselka, której główki mogą wielo­krotnie rozmarzać i zamarzać, bez uszczerbku na wartościach odżywczych, a zimową porą jej walory smakowe rosną.

Listki i całe rośliny roszponki, które rosną zimą, można pozyskiwać również spod śniegu i stosować do różnych sałatek. W smaku przypomina nieco sałatę, ale tę zimową porą możemy uprawiać jedynie pod osłonami. Sałatę zimową natomiast i szpinak wysiewamy do gruntu jesienią, lecz do zbioru będą dopiero na wiosnę, gdyż dopiero wiosną rozpoczną wzrost.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 05:10