StoryEditorogród

Kwieciak jabłkowiec - najgroźniejszy szkodnik jabłoni. Jak go zwalczać?

28.03.2023., 21:03h
To jeden z najgroźniejszych szkodników jabłoni. A głównymi sprawcami szkód są larwy wyjadające środki pąków kwiatowych, a dokładnie słupek i pręciki.

Chrząszcze o długości razem z ryjkiem ok. 5 mm, są czarnoszare, z dwoma jaśniejszymi pasami tworzącymi literę V, ukryte przez zimę w spękaniach kory, pod opadłymi liśćmi i w żywopłotach. Zaczynają opuszczać zimowlę w marcu, przed pękaniem pąków, gdy temperatura osiągnie 8 stopni C. Okres wychodzenia z kryjówek może trwać do 2 miesięcy.

Biologia rozwoju kwieciaka jabłkowca

Samice składają jaja tuż po pęknięciu pąków zimowych. Drążą ryjkiem otwory w pąku kwiatowym, najczęściej bocznym, a po odwróceniu się do otworu tyłem, wysuwają pokładełko i składają po jednym jaju. Składanie jaj trwa do różowego pąka. Jedna samica składa przeciętnie około 45 jaj, ale może się zdarzyć taka, która złoży ich nawet 140. Okres inkubacji trwa do 2 tygodni, po czym pierwsze larwy wylęgają się na tydzień przed kwitnieniem jabłoni. Larwy są beznogie, rogalikowato zagięte, białawe, z brązową głową, o długości ok. 5 mm w ostatnim stadium. Żerują w pąku przez okres 3 tygodni, podczas których przechodzą 3 stadia rozwojowe i przepoczwarczają się w pąku a stadium poczwarki trwa ok. tygodnia.

W czerwcu młode chrząszcze wygryzają...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. wrzesień 2023 18:23