StoryEditorOgród

Najlepszy sposób drutowce i pędraki? Sięgnij po preparaty z wrotyczu!

23.06.2018., 16:06h
Pod koniec czerwca wzrasta aktywność szkodników glebowych, takich jak drutowce czy pędraki. Drutowce, czyli larwy sprężyków, oraz pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, to jedne z najgroźniejszych szkodników glebowych, a walka nimi stwarza wiele problemów.

Jak szkodzą drutowce i pędraki?

Drutowce, czyli larwy chrząszczy sprężyków, w swym cyklu rozwojowym spędzają w glebie kilka lat i powodują znaczne zniszczenia w uprawach. Najczęściej spotykane szkody to drążenie korytarzy w korzeniach i bulwach roślin, które w skutek tego marnieją bądź całkowicie zamierają. Bywa, że wgryzają się w szyjki korzeniowe oraz dolne części łodyg, powodując zamieranie roślin. Często zjadają nasiona i wschodzące kiełki. Dorosłe osobniki sprężyków pojawiają się na liściach roślin, ale skutki ich żerowania są na tyle niewielkie, że nie mają znaczenia dla rozwoju roślin uprawnych.

Pędraki, czyli larwy chrząszcza majowego są dla roślin bardzo szkodliwe. Prowadząc tryb życia głęboko w glebie niszczą podziemne części roślin, nie tylko zielnych, lecz także drzew i krzewów. Ogryzają korzenie wschodzących roślin oraz wysadzanej rozsady, powodując ich zamieranie. Wygryzają dziury w korzeniach drzew i krzewów, niszcząc wiązki przewodzące, które są odpowiedzialne za transport substancji odżywczych w roślinach. Prowadzi to do zamierania pędów, słabego rozwoju młodych drzewek, a czasem do całkowitego ich zamierania. One też przyczyniają się do powstawania żółtych plam na trawnikach, poprzez niszczenie systemu korzeniowego trawy. Dorosłe chrząszcze w maju i czerwcu ogryzają młode liście drzew. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale rośliny są osłabione, źle rosną i będą źle zimowały.



  • Ziele wrotyczu do sporządzania gnojówki i na susz zbieramy w czerwcu i lipcu.  Taką gnojówką z wrotyczu zwalczymy pędraki i drutowce

Wzruszaj glebę i chroń ptaki

Ponieważ prowadzą podziemny tryb życia i ukryte są głęboko w glebie, ich zwalczanie jest utrudnione. Starajmy się nie stwarzać im odpowiednich warunków do życia, usuwając ugory, zadarnienia i nieużytki, powinniśmy także często wzruszać glebę, szczególnie w dni słoneczne. Ten zabieg pozwala zniszczyć złoża jaj, które pod działaniem promieni słonecznych ulegają przesuszeniu i giną. Chrońmy też naturalnych wrogów pędraków i drutowców, którymi są ptaki, krety, chrząszcze biegaczowate zwane szczypawkami.

Sięgnij po wrotycz!

Zanim sięgniemy po preparaty chemiczne, wykorzystajmy to, co daje natura, czyli wrotycz. Preparatem polecanym do zwalczania pędraków i drutowców jest gnojówka z wrotyczu, na którą potrzebujemy 1 kg ziela i 10 litrów wody. Nastaw przygotowujemy w plastikowym bądź drewnianym pojemniku, unikając wszelkich naczyń metalowych. Zalewamy ziele i odstawiamy w zacienionym miejscu ogrodu. Preparat należy codziennie zamieszać. Gdy zniknie piana z powierzchni gnojówki, świadcząca o zakończeniu procesu fermentacji, stosujemy do podlewania zagonów i trawników. Gnojówka do podlewania powinna być w proporcji 1:20, czyli jedną część gnojówki rozcieńczamy 20 częściami wody.

Dobrą metodą na drutowce jest wkopywanie pułapek, czyli kawałków ziemniaka lub marchwi na głębokości ok. 10 cm. Codziennie sprawdzamy pułapki, wyjmujemy z nich szkodniki i niszczymy.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 21:32