W nibyszyszkach na drzewach iglastych ukryte są mszyce, które najlepiej zwalczać na przedwiośniu preparatami olejowymi powodującymi odcięcie im tlenuMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorŚOR

Opryski olejowe na szkodniki w ogrodzie

03.03.2024., 08:00h
Tylko patrzeć, jak przyroda obudzi się ze snu zimowego. Niestety, pobudzą się też szkodniki – niezależnie od formy, w jakiej zimowały. Aby zminimalizować skutki ich żerowania, dobrze jest w stanie bezlistnym, jeszcze przed pękaniem pąków, gdy szkodniki budzą się do życia, a z jaj wylęgają się larwy, przeprowadzić opryski preparatami olejowymi.

Do jakich prysków stosuje się preparaty na bazie oleju?

Preparaty na bazie oleju przeznaczone są do zwalczania: miseczników, bawełnicy korówki, skorupika jabłoniowego, przędziorków, mszyc oraz ochojników, dlatego stosuje się je do oprysku zarówno drzew i krzewów owocowych, jak i iglastych, czyli modrzewia, cisów, sosen, jodły czy świerka. A warto dodać, że taki oprysk poradzi sobie z jajami, larwami, jak również z postaciami dorosłymi wymienionych szkodników. Tę metodę zwalczania stosuje się zarówno w uprawach profesjonalnych, czyli dużych sadach, jak i w przydomowych ogrodach.

Niektórzy sadownicy łączą opryski olejowe z miedzią i stosują je w stanie bezlistnym. Taki zabieg pozwoli ograniczyć populację przędziorka w stanie larwalnym lub jako jajo, a łącząc z miedzią ograniczymy również choroby grzybowe.

Kiedy aplikować preparaty olejowe?

Preparaty olejowe możemy aplikować, gdy panuje temperatura powyżej 7°C. Drzewa powinny być suche, by preparat nie spływał. W sadach jabłoniowych stosuje się opryski olejowe w okresie pękania pąków, mysiego ucha, a także nieco później, czyli w fazie zielonego pąka. Jest to jednak ryzykowne, gdyż może powodować zmiany fitotoksyczne. Fitotoksyczność występuje głównie, gdy temperatura po oprysku gwałtownie spadnie poniżej 0°C.

Ważne jest bardzo dokładne pokrycie drzew cieczą, od tego bowiem zależy powodzenie zabiegu. Podczas oprysku preparat olejowy pokrywa cienką warstwą zimujące stadia szkodników i utrudnia im procesy oddychania. Bez względu na to, jakie preparaty olejowe zdecydujemy się zastosować, bądźmy pewni, że efekt będzie taki sam. Niewątpliwym atutem tych preparatów jest to, że są bezpieczne dla roślin. Ich stosowanie nie wywoła negatywnych skutków, jak bywa podczas stosowania np. pestycydów. Są doskonałym rozwiązaniem dla sadowników, którzy chcą dbać o drzewa i krzewy w sposób ekologiczny. Aby przygotować ciecz do oprysku, olej parafinowy należy rozcieńczyć z wodą: 100 ml oleju mieszamy z 6 l wody.

Jakie preparaty olejowe są stosowane przez ogrodników?

Obecnie do zwalczania szkodników w ogrodnictwie znajdują zastosowanie takie preparaty olejowe, jak: Catane 800 EC, Promanal 60 EC oraz Treol EC. Wszystkie zawierają olej parafinowy. Można również zastosować preparaty na bazie oleju rydzowego (Emulpar 940 EC), który zwalcza całą plejadę szkodników. Można go wykorzystywać zarówno w sadownictwie, jak i w uprawach ziół czy warzyw. Preparaty na jego bazie stosujemy, gdy szkodniki, takie jak mszyce, bawełnice, przędziorki, mączliki, ochojniki, miodówki, szpeciele, wciornastki i wełnowce, już żerują na roślinach. Gotowe fabrycznie preparaty należy stosować według instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Na Forum Mleko możesz zapisać się TUTAJ.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:22