StoryEditorogród

Piękne kwiaty na balkonie - jak dbać, aby cieszyły oko?

01.07.2022., 12:07h
Zadbane obejście, czy to w ogrodzie i wokół domu, zawsze przyciąga wzrok i cieszy nasze zmysły. Jednym z elementów upiękniania naszego najbliższego otoczenia są kwiaty balkonowe. Ale jak dbać o nie, żeby zawsze były w dobrej kondycji? Oto kilka propozycji.

Odpowiedni dobór światłolubnych gatunków balkonowych sprawi, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października. Przedstawiamy listę najbardziej popularnych kwiatów na balkon południowy i zachodni.

Na słonecznym balkonie sprawdzą się takie gatunki jak: pelargonie, surfinie, werbeny oraz wiele innych. Wybór jest ogromny. 

Kwiaty które zachwycą właścicieli, ale także gości i sąsiadów

Wśród olbrzymiej liczby gatunków i odmian, znajdzie się takie o najbardziej dekoracyjnych walorach, które na słonecznym balkonie będą się czuły jak przysłowiowa ryba w wodzie. Niezmiennie do lat, nie bez powodu zresztą, królują –pelargonie, surfinie, begonia wiecznie kwitnąca czy nasturcja. Czym się charakteryzują?

  • Pelargonie – dla niektórych miłośników kwiaty must have (także dla mnie!) – nie tylko bardzo dobrze znoszą słońce, radzą sobie podczas zmiennej pogody (np. chwilowy spadek temperatury) albo z krótkotrwałą suszą. Kwiatostany pelargonii są piękne, zdobią balkony od wiosny do późnej jesieni. Także wybór ich odmian jest imponujący. Na słonecznym balkonie nadają się pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Nie sprawdzą się tutaj pelargonie angielskie. 
  • Sanwitalia (polegnatka) rozesłana – roślina drobna, która całe lato tworzy ogromną ilość żółtych, przypominających miniaturowe słoneczka kwiatów. Sprawdzą się w wiszącej doniczce, jako uzupełnienie letnich kompozycji. Jest wrażliwa na niedobór wody i zacienienie.
  • Heliotrop – na tarasach gości wprawdzie od niedawna, ale jego piękne, na ogół fioletowe i pachnące kwiaty zdążyły już zdobyć sobie spore grono miłośników. Jednak także i on niezbyt dobrze reaguje na suszę, dlatego należy pilnować, aby ziemia w jego doniczce zawsze była lekko wilgotna.

Jak nawozić rośliny balkonowe?

Nawożenie pomoże nam utrzymać rośliny balkonowe w dobrym stanie, ponieważ ziemi w doniczce nie jest zbyt dużo, a rośliny szybko „wybierają” z niej składniki odżywcze.

Wygodne są nawozy typu biohumus – naturalne, pozbawione zapachu i praktycznie nie można ich przedawkować. Dolewa się ich do wody przed podlewaniem.

W sklepach są też gotowe nawozy do kwiatów kwitnących (i/lub balkonowych), a także specjalistyczne do różnych grup roślin (w szczególności do pelargonii oraz surfinii). W ich przypadku musimy już dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, bo za dużo nawozu jest nawet gorsze niż jego niedostatek.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 00:17