Jeśli nie użyliśmy żadnego lepiszcza do wapna, należy sprawdzać i poprawiać pokrycie całą zimęMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOwoce i drzewa

Po co i kiedy bielić drzewa owocowe?

30.12.2023., 08:00h
Najważniejszym czynnikiem decydującym o potrzebie bielenia drzew jest termin wykonania zabiegu. Pokutujący zwyczaj bielenia w lutym, marcu bądź kwietniu nie ma już żadnego ochronnego znaczenia. Najlepszy termin na to działanie to czas od połowy grudnia do początku stycznia.

W jakim celu bielimy drzewa i o to daje?

Często można się spotkać z tym, że bielenie drzew niektórzy wykonują w marcu, co jest marnotrawstwem zarówno czasu, jak i wapna, ponieważ słońce już wcześniej mogło wyrządzić szkody. Niewykluczone, że powodem opóźnienia wapnowania jest złe pojmowanie znaczenia zabiegu. Wielu bowiem uważa, że bielenie ma na celu niszczenie zimujących form szkod­ników i chorób grzybowych. Faktycznie, pod korą ukrywają się gąsienice owocówki jabłkóweczki, chrząszcze kwieciaka, jaja brudnicy nieparki, ale tych szkodników wapno nie ruszy. Zabieg ma na celu ochronę pni przed różnicą temperatur między nocą a dniem. Zewnętrzne warstwy kory i drewna ulegają obkurczeniu pod wpływem niskiej temperatury, natomiast wewnętrzne oziębiają się powoli, a zatem nie zmniejszają swojej objętości tak od razu. Wskutek tego pień pęka i tworzy się szczelina, wokół której tkanki są nieuszkodzone przez mróz. Przez tę szczelinę mogą do wnętrza wtargnąć patogeny, w tym grzyby saprofityczne, które spowodują próchnienie drewna.

Dlaczego należy bielić drzewa do końca stycznia?

Wszelkie rany zgorzelinowe powstają na pniach przeważnie w lutym, dlatego bielenie powinno przeprowadzić się najpóźniej w styczniu. Ponieważ jednak styczeń bywa mroźny, powinno się je bielić w drugiej połowie grudnia, gdy temperatury sprzyjają. W styczniu, podczas lekkiego ocieplenia, można powtórzyć zabieg, jeśli wapno zostało zmyte z pni.

Jak wiadomo, kolor biały odbija promienie słoneczne, a ciemny je pochłania. Dlatego też niebielone pnie nagrzewają się szybciej, a bielone słabo. Różnica w nagrzewaniu jest na tyle duża, że możemy zapobiec powstawaniu ran zgorzelinowych i pęknięciom kory na pniu i grubszych konarach. Powstają one zwykle po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu tkanek. Występują przeważnie na południowej i południowo-zachodniej części pnia – tam, gdzie słońce operuje najsilniej. Jeśli chcemy, aby zabieg był skuteczny, powinniśmy wykonać go na początku zimy, a w razie potrzeby, np. po spłukaniu z kory części wapna przez deszcz, zabieg powtarzamy.

Czym bielić drzewa owocowe?

Do bielenia wykorzystuje się wapno, które można kupić w sklepach ogrodniczych albo przygotować miksturę we własnym zakresie, rozpuszczając 1 kg wapna w 5 l wody. Do uzyskanego roztworu można dołożyć trochę gliny lub klajstru z mąki, by opóźnić zmywanie przez deszcz. Po dokładnym wymieszaniu wapno nakładamy pędzlem na pnie i nasady konarów. Jeśli nie mamy gliny ani mąki, bielimy samym wapnem, ale wówczas czynność powtarzamy kilkakrotnie.

image
Święta Bożego Narodzenia 2023

Goździki, imbir czy cynamon. Skąd pochodzą przyprawy na świąteczny stół?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 21:23