StoryEditorOgród

Podniesiona grządka ma wiele zalet. Jakich?

04.10.2022., 13:10h
Wysiew warzyw, a także roślin ozdobnych na wzniesionej rabacie to bardzo praktyczna metoda uprawy. Można ją założyć właściwie w każdym miejscu ogrodu, o ile panuje w nim dobre nasłonecznienie, jest osłonięte od wiatrów i ma dostęp do ujęcia wody. Co jeszcze je wyróżnia?

Lepsze plony, żyźniejsze podłoże

Grządki założone w skrzyniach mają wiele zalet. Podłoże używane do ich wypełnienia jest żyźniejsze od tego, które mamy w ogrodzie. Warzywa w podwyższonych grządkach rosną szybciej i dłużej, w czym pomocny jest rozkład materii organicznej przebiegający w niższych warstwach. Dzięki temu możemy wcześniej rozpocząć uprawę. Ziemia w skrzyni pozostaje pulchna, ponieważ unika się deptania, a i chwastów prawie nie ma, bo podłoże pozbawione jest ich nasion. Uprawa w skrzyniach pozwala na uzyskanie lepszych plonów przy mniejszym nakładzie pracy. Dodatkowy atut to pielęgnacja bez konieczności schylania się. To również estetyka, gdy rosną w nich zdrowe, okazałe rośliny.

Jak zbudować skrzynię na grządkę?

Skrzynia powinna mieć szerokość nie większą niż 120–150 cm. Długość dostosowujemy do potrzeb. Obszar, jaki przeznaczamy pod grządkę, wyznaczamy na podłożu, a następnie wybieramy ziemię na głębokość około 10 cm. Boki konstrukcji budujemy z drewnianych belek, kamieni lub gotowych desek o grubości około 4–5 cm na wysokość do około 100 cm. Drewniane elementy należy pokryć wcześniej impregnatem, by nie uległy szybkiemu rozkładowi. Na dnie konstrukcji układamy siatkę o drobnych oczkach jako ochronę przed gryzoniami, boki konstrukcji wykładamy folią. Na siatkę układamy warstwę rozdrobnionego chrustu lub pocięte pędy bylin (wysokość do 30 cm). Możemy wykorzystać wszystkie zdrowe pozbiorcze resztki roślinne, których teraz mamy pod dostatkiem. Na warstwę chrustu nakładamy odwróconą darń pochodzącą z miejsca pod rabatę. Na darń układamy około 30-centymetrową warstwę nieprzerobionego kompostu, a całość przykrywamy warstwą kompostu dojrzałego wymieszanego z ziemią ogrodniczą w proporcji 1: 1.

Budując grządkę podwyższoną, można dostosować ją pod potrzeby roślin, tzn. dla płytko się korzeniących wystarczy o wys. do 50 cm lub łączyć kilka w jeden ciąg o różnych wysokościach

  • Budując grządkę podwyższoną, można dostosować ją pod potrzeby roślin, tzn. dla płytko się korzeniących wystarczy o wys. do 50 cm lub łączyć kilka w jeden ciąg o różnych wysokościach

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 40/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. czerwiec 2023 10:55