StoryEditorOgród

Podwyższona grządka warzywna – jak zrobić i co posadzić?

07.03.2020., 12:03h
Chcąc polepszyć estetykę otoczenia, a także zwiększyć wygodę pielęgnacji warzywnych zagonków, warto pomyśleć o podwyższonej rabacie, a także innych ciekawych rozwiązaniach. Ostatnio te metody uprawy można coraz częściej spotkać zarówno w ogródkach przydomowych, jak i na różnego rodzaju poletkach, trawnikach, podjazdach.

Jak zrobić podwyższona grządkę dla warzyw i ziół?

Najprostszą grządkę warzywną lub ziołową można zbić z kilku desek i wypełnić konstrukcję podłożem wymieszanym z kompostem. Materiał budowlany, czyli deski, krokwie malujemy na ciemny kolor impregnatem, by służyły nam kilka sezonów. Grządkę możemy ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, nawet na żwirowym podłożu, które doskonale przepuszcza wodę i ogranicza rozwój chwastów. Jest na tyle efektowna, gdy dobierzemy odpowiednie rośliny do nasadzeń, że nie musimy uciekać z nią w kąt ogrodu, a wręcz przeciwnie.

Ogród warzywny dla wielu z nas jest szczególnym miejscem. Od wczesnej wiosny zaczynamy wysiewać nasiona roślin i obserwować ich rozwój. O wiele łatwiej jest to robić i dbać o rośliny na podwyższonej rabacie, bo nie wymaga to uciążliwego schylania się.

Skrzynie mogą mieć różne wymiary, najlepiej jednak, gdy grządka nie przekracza 1,5 m szerokości. Szersza może sprawiać trudność w pielęgnacji, gdyż nie sięgniemy w każde jej miejsce. Jeśli chodzi o długość, to do 5 m będzie wystarczająca, by przechodzenie na drugą stronę nie było zbyt uciążliwe. Optymalna wysokoś...
Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:45