StoryEditorOgród

Sprawdzony sposób na szkodniki drzew owocowych

14.09.2018., 15:09h
Papier lub tektura falista są dobrym materiałem do ograniczania występowania szkodników drzew owocowych. Do nich należy piędzik przedzimek, który wspina się po pniu na wyższe partie drzewa, by dokończyć cykl rozwojowy. Opaski, taśmy lepowe, a także tektura falista są skuteczne w zwalczaniu owocówek, nasionnicy, zimówka i ukośnicy.
Najłatwiej zdobyć papier falisty bądź tekturę. Taśmy lepowe czy opaski lepowe to wydatek kilku złotych i wycieczka do sklepu ogrodniczego. Do ogrodu przydomowego wystarczy papier falisty. To ostatni moment, by wyłapać owocówki nim zejdą do ziemi, by się przepoczwarzyć.


Na robaczywe śliwki

Owocówka śliwkóweczka to niewielki motyl, który staje się aktywny w godzinach wieczornych. Samice składają jaja na owocach śliwy w dwóch terminach. Pierwszy przypada na maj na zawiązkach owoców. Drugie pokolenie owocówki składa jaja na owocach od lipca do końca sierpnia. Z jaj wylęgają się gąsienice, które wgryzają się w głąb owocu. Ten szkodnik może także atakować ałyczę, brzoskwinie czy morele, więc opaski zakładamy również na tych drzewach, lecz w terminie wiosennym. Na śliwach szkodnika zwalczamy zarówno w pierwszym, jak i drugim pokoleniu. W tym celu na pniach drzew umieszczamy opaski z papieru falistego na wysokości ok. 30 cm nad poziomem ziemi. Zanim je umieścimy, należy dokładnie zeskrobać spękaną korę, bo tam właśnie zimują gąsienice bądź schodzą na zimowanie do opadłych liści. Zatem, oprócz zakładania opasek dokładnie wygrabiamy opadłe liście i niszczymy je. Niszczymy również opaski, które zdejmujemy po upływie ok. 4 tyg. Przeglądamy, czy nie ukryły się w nich np. owady pożyteczne, jak biedronki czy złotooki. nie w okresie intensywnego oblotu motyli.



  • Zakładanie opasek na drzewa owocowe to zmniejszenie populacji szkodników


W jabłku panoszą się jabłkóweczki

Nikt nie lubi robaczywych jabłek, ale nie zawsze udaje się tego uniknąć, szczególnie gdy prowadzimy uprawę bez użycia chemii. Tak jak w przypadku śliw, usuwamy wszystkie uszkodzone przez robaki owoce i je niszczymy. Niszczymy także opadłe liście, w których często kryją się szkodniki. Dobrym zwyczajem jest oprysk drzew i opadłych liści 5-procentowym roztworem mocznika, pod wpływem którego liście ulegają rozkładowi. Na jabłoniach zakładamy opaski latem, by większość szkodników w poszukiwaniu kryjówek do zimowania weszła pod opaski. Opaski zdejmujemy po zbiorze owoców. Tu także sprawdzamy, czy nie ma owadów pożytecznych. Jeśli tam zamieszkały np. biedronki, należy je usunąć przed zniszczeniem opaski. Skuteczność opasek jest niestety ograniczona w przypadku starych drzew. Ich kora jest mocno spękana, a to stanowi kryjówkę dla owocówki. Można dokładnie usunąć warstwę kory, a następnie na gładkiej powierzchni umieścić opaskę. Na młodych nasadzeniach z gładką korą jest łatwiej wyłapać szkodniki, które nie znajdują zbyt dużo pęknięć i kryjówek, natomiast wybiorą opaskę.

Ważne, by opaska ściśle przylegała do pnia i była obwiązana sznurkiem. Niektórzy preferują podwójną warstwę.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 14:54