StoryEditorOgród

Szkodniki upraw można odstraszać innymi roślinami

12.03.2022., 10:03h
Bardzo dużo roślin wykazuje właściwości odstraszające i zniechęcające szkodniki. Odpowiednie zaplanowanie działań w ogrodzie i warzywniku pozwoli uniknąć wielu kłopotów w sezonie. Kluczowe jest tu umiejętne sadzenie zgranych duetów roślin, które razem są znacznie bardziej odporne na choroby. 

Potencjalne szkodniki jakie mogą zaatakować nasz ciężko i z pasją pielęgnowany ogród, potrafią przyprawić o ból głowy, spowodować wiele strat. Jednakże są na nie sposoby. Nie tylko - środki chemiczne. Rozwiązaniem może być uprawa współrzędna roślin. Warzywa uprawiane w bliskim sąsiedztwie wpływają na siebie korzystnie, a poza tym chronią się wzajemnie przed patogenami i chorobami. Jest to zdecydowanie lepsza, tańsza i bardziej ekologiczna droga ich zwalczania. 

Jakie rośliny pozytywnie oddziaływają na inne?

Rośliny, które odstraszają:

 • Lawenda - dzięki charakterystycznym olejkom zapachowym, skutecznie odstrasza komary oraz mole. Jednakże jej słodki zapach może zwabić osy i pszczoły.
 • Tymianek - lubi towarzystwo róż, które chroni je przed mrówkami, a odwar z tymianku chroni kapustę przed mączlikiem.
 • Pelargonia- charakterystyczny zapach odstrasza uciążliwe muszki.
 • Aksamitki (turki) - chronią przed nicieniami takie rośliny jak: hortensja, jaśminowce, budleja. Aksamitki wabią nicienie, które wchodzą w ich korzenie, omijając krzewy ozdobne w ich sąsiedztwie. Kwiaty te odstraszają także krety.
 • Kocimiętka - roślina uwielbiana przez koty odstrasza komary. 
 • Mięta - olejki eteryczne odstraszają uciążliwe owady.
 • Mięta pieprzowa - mszyce i piętnówkę, a także chroni przed chorobami grzybowymi.

Rośliny, które przyciągają szkodniki i mogą ochronić pozostałe

 • Nastrurcja - przechwytuje bielinka kapustnika, dlatego warto sadzić ją na obrzeżach miejsca uprawy kapusty
 • Poziomka, mięta, przywrotnik pospolity, nasturcja, dynia, mięta pieprzowa – powstrzymują wzrost i obecność chwastów.
 • Marchew – pozytywnie wpływa na cebulę, groch, koper, por, pomidory i sałatę, ale nie sprzyja ziemniakom.

Przeczytaj także:
Uprawa współrzędna roślin w warzywniku

Uprawa współrzędowa warzyw ogranicza stosowania środków ochrony roślin. Warzywa uprawiane w bliskim sąsiedztwie wpływają na siebie. Jeśli odpowiednio dobierzemy rośliny, uzyskamy dorodny i obfity plon, ograniczymy zachwaszczenie, a także zmniejszymy ilość chorób i szkodników. 

Naturalne wyciągi na szkodniki

 • Wyciąg z papryki - odstraszy mszyce, miodówki i gąsienice zjadające rośliny.  Jak go przygotować?

1 kg świeżej albo 0,5 kg suchej ostrej papryki zalewa się 10 l wody. Następnie doprowadza się do wrzenia oraz gotuje na małym ogniu przez ok. 1 godz. Odwar odstawić na 48 godziny. Potem całosć miksujemy i cedzimy przez gazę.

Odwar przechowuje się w szczelnych butelkach. Przed użyciem na rośliny, należy go rozcieńczyć w proporcji 125 ml odwaru na 10 l wody, do którego dodajemy 40 g mydła.

 • Odwar z piołunu - odstrasza gąsienice zjadające liście. Jak go przygotować?

1 kg nadziemnych części piołunu zalewa się niewielką ilością wody i gotuje przez 15 min. Ostudzony odwar, przecedza się i uzupełnia wodą do objętości 10 l. Rośliny opryskujemy tym preparatem dwukrotnie co 7 dni.

Łąki kwietne przyciągną owady pożyteczne

Z drugiej strony wiele owadów jest pożądanych w naszym ogrodzie. W ich przyciągnięciu pomogą nam łąki kwietne, idealne miejsce pracy dla pszczół. 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 02:37