StoryEditorWiadomości rolnicze

Te warzywa należy wysiać jesienią

29.09.2017., 18:09h
Nie ze wszystkimi nasionami warzyw musimy czekać do wiosny. Jest wiele gatunków, które można wysiać jesienią, a nawet lepiej to zrobić właśnie wtedy. Są bowiem nasiona wymagające schłodzenia, a nie ma lepszej okazji niż zimowe warunki panujące w gruncie. Pamiętajmy, że przy jesiennym wysiewie musimy nasiona umieszczać mniej więcej o 2 cm głębiej niż podczas wiosennego wysiewu.

Najlepsze odmiany warzyw ozimych


Warto już teraz pomyśleć o zakupie nasion i wysianiu takich warzyw, jak marchew ozima (polecane odmiany to m.in. Amsterdamska, Kalina F1 czy Karo F1), pietruszka ozima odmiany Cukrowa (tylko ta nadaje się do jesiennej uprawy), koper ozimy odmian Lukkulus, Szmaragd lub Amat. Z odmian szpinaku ozimego do uprawy zimowej nadaje się Prima F1 i Kastra F1. Jesienią możliwe jest również wysadzanie cebuli i czosnku ozimego. Z cebuli sadzimy dymkę odmiany Rawska, Czerniakowska czy Żytawska, natomiast czosnku Harnaś i Orkan. Dzięki jesiennemu wysianiu nasion i wysadzeniu dymki czy ząbków czosnku uzyskamy plony czasem o dwa albo trzy tygodnie wcześniej niż z siewu wiosennego.

Jakie stanowisko dla warzyw ozimych?


Odpowiedni wybór stanowiska i jego właściwe przygotowanie to gwarancja sukcesu w uprawie. Po pierwsze, pamiętajmy o odpowiednim zmianowaniu, czyli by nie wysiewać roślin w miejscu, gdzie rosły warzywa tej samej rodziny. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować rozprzestrzenienie się chorób i szkodników.


Konieczne jest odpowiednie przygotowanie gleby. Powinna być przekopana, pozbawiona trwałych chwastów, dobrze wynawożona, najlepiej kompostem lub przefermentowanym obornikiem albo nawozami potasowymi (K2O) w ilości około 20 g/m2 czy fosforowymi (P2O5) w ilości około 8 g/m2. Nawozów azotowych nie stosujemy jesienią, gdyż azot ulega przemieszczeniu w glebie, więc warzywa i tak nie będą mogły go wykorzystać. Wniesiemy go wiosną, stosując pogłównie. Po wymieszaniu nawozów z glebą konieczne jest również dokładne wygrabienie powierzchni, by nie zbierała się woda, która może doprowadzić do gnicia nasion.

Ważnym elementem jesiennej uprawy jest wybór miejsca, które pozwoli na szybsze nagrzanie się gleby wiosną. Powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna, żyzna i lekka. Gleby zwięzłe są zimne i dłużej się nagrzewają, przez co utrudnione jest kiełkowanie nasion i ich właściwy rozwój. Warto usytuować zagony blisko siebie, by w razie potrzeby móc przykryć je agrowłókniną lub folią perforowaną, co też spowoduje lepszy rozwój siewek i przyspieszy wegetację.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 05:02