StoryEditorOSP

OSP w Brzezinach jedna z najliczniejszych w Polsce liczy aż 170 strażaków!

23.11.2022., 13:11h
Jedną z nielicznych w Polsce jednostek OSP zrzeszających tak wielu – bo aż 170 strażaków – jest OSP Brzeziny. Brzeziny to wieś licząca ok. 1200 mieszkańców, położona w powiecie kaliskim, gmina Brzeziny.

Brzezińska jednostka została założona w 1925 r. przez miejscowego dziedzica Ernesta Shlosera, obywatela Niemiec. W 1928 r. ów dziedzic przekazał ziemię, na której pobudował drewnianą strażnicę. Ciekawostką jest, że strażnica z 1928 r. nie została zburzona i do dzisiaj pozostaje pamiątką dla mieszkańców Brzezin.

Historia strażacka prezesa Arkadiusza Kuświka rozpoczęła się od jego występów w miejscowej orkiestrze dętej.

Grałem wówczas na bębnie i instrumentach perkusyjnych – wspomina prezes Arkadiusz Kuświk. – Wstąpienie w szeregi brzezińskiej OSP pozostawało tylko kwestią czasu. Dodam, że córka Daria poszła w moje ślady i jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, istotnym ogniwem w naszej strażackiej społeczności – powiedział dh Kuświk.

Wśród wyjątkowo licznych druhów związanych z OSP Brzeziny, trzydziestu siedmiu jest zakwalifikowanych do Jednostki Operacyjno-Technicznej. To w dużej mierze zasługa naczelnika Mariusza Przybyła, który motywuje swoich strażaków.

OSP Brzeziny pomagają przede wszystkim w zdarzeniach drogowych

W zespole JOT wielką rolę odgrywają panie. Cztery kobiety są gotowe wyjeżdżać...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. czerwiec 2023 08:34