Case C 1938 r.OSP Poznachowice Dolne
StoryEditorCase C

Cudowny, zabytkowy ciągnik Case wystawiony na licytację. Dochód ma pomóc strażakom z OSP [ZDJĘCIA]

13.08.2023., 16:00h
Nowy wóz strażacki jest marzeniem wielu jednostek. Jego zakup to kosztowny wydatek, a pozyskanie środków na ten cel nie jest łatwe. Na ciekawy pomysł, na zdobycie funduszy, wpadł dh OSP Poznachowice Dolne, Marek Głąb, który postanowił przekazać na licytację zabytkowy ciągnik.

OSP Poznachowice Dolne – licytacja ciągnika Case model C

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Poznachowice Dolne działa na terenie województwa małopolskiego od roku 1997. Dotychczas druhowie z Poznachowic Dolnych wyruszali do akcji 30-letnim Volkswagenem T4, który czasy swojej świetności również ma już za sobą. O to, w jaki sposób druhowie wpadli na pomysł, by zdobyć pieniądze na zakup nowego wozu strażackiego, zapytałam prezesa OSP Poznachowice Dolne Witolda Maja.

Case C wystawiony na licytację w Poznachowicach Dolnych

Druhowie z Poznachowic Dolnych wyznaczyli sobie cel na rok 2023: zakup nowego samochodu strażackiego,lekkiego. Kiedy dh Marek Głąb usłyszał o planach jednostki, podjął decyzję o przekazaniu na licytację zabytku zajmującego honorowe miejsce na jego podwórku.

– Pomysł na licytację zabytkowego pojazdu pojawił się podczas tegorocznego zebrania walnego, opowiada dh Witold Maj, prezes OSP Poznachowice Dolne. – Kiedy nasz kolega dowiedział się, że planem na rok 2023 jest zakup nowego samochodu strażackiego lekkiego, porozmawiał z żoną i wspólnie podjęli decyzję o wsparciu naszej jednostki poprzez przekazanie zabytku na licytację. Dochód ze sprzedaży ma zostać w całości przekazany na zakup nowego wozu strażackiego.

Jak zabytkowy Case C trafił w ręce strażaka?

Historia zabytkowego ciągnika, który trafił na licytację z inicjatywy poznachowickiego strażaka, mogłaby posłużyć jako scenariusz do dobrego filmu. Z relacji prezesa Maja wynika, że sprowadzenie maszyny do Polski nie należało do łatwych zadań, a obecny właściciel musiał się postarać, by pojazd stanął na jego podwórku.

– Ciągnik został sprowadzony z Norwegii. Marek Głąb, który tam pracuje, jest naszym druhem od 30 lat. Będąc pewnego razu w pracy, wypatrzył aukcję, na której licytowano ciągnik Case C z 1938 r. I sprowadził go do Polski – mówi dh Maj.

Decyzja strażaka z Poznachowic o zakupie ciągnika nie była przypadkowa, ponieważ jest pasjonatem zabytkowych pojazdów i zdecydował się na poszerzenie kolekcji, którą zgromadził wcześniej.

– Nasz druh jest kolekcjonerem zabytkowych pojazdów. Wcześniej nabył już samochód, motocykl i traktor, ale chciał nabyć jeszcze bardziej zabytkowy ciągnik. Case stanął na jego podwórku jako pamiątka historyczna z Norwegii – tłumaczy prezes OSP Poznachowice Dolne.

Case C i jego podróż do Polski

Po tym, jak strażak z Poznachowic Dolnych nabył wspaniały pojazd, rozpoczął transport zabytku do rodzinnego kraju. Zanim jednak do tego doszło, nie przypuszczał, że podróż ciągnika z Norwegii do Polski będzie trwała tak długo, a wszystko za sprawą czujnych celników.

– Ciągnik stał w porcie przez 2 miesiące i czekał, aż go wypuszczą. Celnicy mieli wątpliwości, czy to nie jest dobro narodowe Norwegii. Konieczne okazało się wyrobienie specjalnych papierów, żeby traktor mógł przyjechać do Polski – wyjaśnia dh Maj.

Czy Case C wystawiony na licytację w Poznachowicach Dolnych odpala?

Jak wynika z relacji prezesa Maja, pomimo tego, że Case C jest w pełni sprawny mechanicznie, strażacy nie decydowali się na jego odpalanie. Zgodnie stwierdzili, że pozostawią to nowemu właścicielowi.

– Ciągnik jest mechanicznie sprawny, niestety, żeby go odpalić, trzeba dołożyć do tego funduszy. Jako jednostka nie chcemy tego robić, ponieważ stanowiłoby to element konserwacji. Zdaniem specjalistów ciągnik odpala się w łatwy sposób, ale wolimy, by zrobił to nowy właściciel, który będzie chciał zainwestować parę tysięcy w to, by go uruchomić – podsumowuje prezes Maj.

Do kiedy trwa licytacja ciągnika Case C z OSP Poznachowice Dolne?

Licytacja zabytkowego ciągnika Case C z 1938 r. trwa na profilu OSP Poznachowice Dolne, na Facebooku. Wydarzenie rozpoczęło się 12 sierpnia 2023 r. o godz. 14.00. Zainteresowane zakupem traktora osoby będą mogły podbijać stawkę do 20 sierpnia br., do godz. 23.55. Finał licytacji odbędzie się tego samego dnia podczas dożynek w gminie Wiśniowa, w miejscowości Węglówka. 

Link do licytacji Case C

Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 08:24