Druhowie po pozytywnie zakończonym kursie podstawowym strażaków – ratowników OSPOSP Zaborowice
StoryEditorOchotnicza Straż Pożarna

Godna naśladowania determinacja strażaków z OSP Zaborowice

22.06.2024., 11:00h
Zaborowice, wieś w gminie Mniów o najdłuższej historii. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XIV w., kiedy to stanowiła osadę królewską aż do III rozbioru Polski.

Remiza zbudowana wspólnymi siłami

Kiedy w 1958 r. wybuchł pożar, który strawił kilka gospodarstw, mieszkańcy postanowili założyć straż pożarną. Wśród założycieli znalazł się ówczesny sołtys Zaborowic, Marian Tomaszewski (był jednym z pogorzelców). Funkcję prezesa powierzono Stanisławowi Chrzanowskiemu a jego zastępcą – naczelnikiem został Stanisław Adach.

W pierwszych latach druhowie zrzeszeni w zaborowickiej OSP dysponowali motopompą, prądownicą, bosakami, uzbrojeniem osobistym, wężami i drobnym sprzętem, a do akcji jeżdżono zaprzęgiem konnym. Cały dobytek strażacy trzymali w zabudowaniach gospodarczych Edwarda Janusa. Przyświecała im jednak myśl o budowie własnej strażnicy. Gromadzono środki, które pochodziły m.in. z zabaw tanecznych organizowanych w miejscowej szkole.

Gdy Edward Janus sprzedał druhom część parceli pod budowę remizy, strażacy wykazali się ogromną determinacją i ruszyli z inwestycją jeszcze w roku założenia OSP. Wspólnymi siłami, ramię w ramię, wespół z mieszkańcami i dofinansowaniem z PZU w Końskich oraz Komendy Powiatowej Straży Pożarnej doprowadzono inwestycję do końca i oddano do użytku w 1963 r.

image
Kwesta podczas 31 Finału WOŚP
FOTO: OSP Zaborowice

Animatorzy życia kulturalnego Zaborowic

Budynek nie tylko służył za siedzibę druhów, lecz także pełnił funkcję społeczno-kulturalną a druhowie stali się niejako animatorami życia kulturalnego. Organizowano tu pogadanki, prelekcje, spotkania, uroczystości rodzinne oraz potańcówki. Tym sposobem gromadzono środki na dalszy rozwój jednostki. Powstał też pomysł rozbudowy obiektu.

Za przedsiębiorczość, energię, działalność bojową, jak i postawę, zostali docenieni przez władze strażackie i lokalne, co zaowocowało otrzymaniem z komendy powiatowej w Końskich pierwszego samochodu marki Dodge.

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 17:47