OSP Żerniki
StoryEditorOchotnicza straż pożarna

OSP Żerniki dostanie nowy wóz bojowy. "Staniemy się jednostką na miarę największych wyzwań"

12.11.2023., 11:00h
Żerniki to wieś położona w powiecie kaliskim, gmina Blizanów. Historia druhów z Żernik miała swój początek 15 kwietnia 1956 r.

Jakie były początki OSP w Żernikach?

Wówczas, mieszkańcy Żernik podjęli decyzję o powołaniu miejscowej jednostki OSP. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Franciszek Grabiński, późniejszy sekretarz OSP, Stefan Kaczorowski, któremu powierzono funkcję komendanta jednostki, oraz druhowie Jan Andrzejewski, Czesław Grabiński, Tadeusz Stasiecki, Czesław Błaszczyk, Mieczysław Fabisiak, Józef Czekalski, Jan Krawczyk, dziadek obecnego prezesa OSP Żerniki
dh. Roberta Gólskiego.

Jestem dumny z postawy mojego dziadka Jana i m.in. dlatego postanowiłem już w dzieciństwie zostać strażakiem. Dzięki niemu jestem strażakiem z krwi i kości. W moje ślady poszedł też mój syn Jakub, druh Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej – powiedział prezes Robert Gólski. W gminie Blizanów jest szesnaście jednostek OSP, a dwie są zrzeszone w krajowym systemie KSRG, reszta – tak jak my – działa jako wspomagająca jednostka ochotniczej straży pożarnej.

OSP Żerniki jak na razie dysponuje samochodem lekkim marki Mercedes Sprinter z 1996 r., który zakupiła ze środków własnych.

image

Męska Drużyna Pożarnicza

FOTO: OSP Żerniki
image

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

FOTO: OSP Żerniki
image

Kobieca Drużyna Pożarnicza

FOTO: OSP Żerniki

Gotowi by pomagać ludziom

Od prezesa OSP Żerniki dowiedzieliśmy się, że wkrótce straż jeszcze skuteczniej będzie prowadziła swoje akcje. Skąd ten optymizm, skoro od dłuższego czasu dysponuje jedynie lekkim wozem strażackim.

Po dwóch latach starań przyznano nam środki na zakup średniego samochodu bojowego – mówi prezes – Dzięki wsparciu finansowemu Komendy Głównej PSP – staniemy się jednostką na miarę największych wyzwań. Jesteśmy gotowi, by pomagać ludziom – mówi z dumą prezes Gólski.

Z OSP Żerniki związanych – nie tylko służbowo, lecz sentymentalnie jest większość, jeśli nie wszyscy mieszkańcy Żernik.

W jednostce służy sześćdziesięciu czynnych druhów, gotowych do prowadzenia akcji jest jedenastu. Doskonale wyszkolonych, jak podkreśla prezes. Fakt, że szczególną uwagę starsi druhowie przywiązują zarówno do rozwoju Młodzieżowej i Kobiecej Drużyny Pożarniczej sprawia, że młodzież przy doświadczonych strażakach kwitnie i nabiera umiejętności. Młodzi druhowie odnoszą sukcesy nie tylko w zawodach sportowo-pożarniczych, ale również w zawodach OSP w piłkę siatkową, gdyż są aktualnymi mistrzami gminy Blizanów. Wszyscy czują się dumną rodziną strażacką.

image

Od lewej: Błażej Przyrański, naczelnik, Bartłomiej Adamkiewicz, członek zarządu, Jakub Adamkiewicz wiceprezes oraz Robert Gólski, prezes

FOTO: OSP Żerniki

Inwestycje w jednostce ruszyły z kopyta w 2021 roku, gdy wraz z innymi druhami stworzyliśmy nowy zarząd – wspomina Robert Gólski. – Nie zapominajmy w tym miejscu o dokonaniach mojego poprzednika i byłego zarządu. W 2009 r. OSP Żerniki w rankingu „Najlepsza jednostka OSP w województwie wielkopolskim” zajęła pierwsze miejsce. Do historii naszej jednostki przejdzie wyróżnienie byłego prezesa dh. Stanisława Olszyny, który został nagrodzony tytułem „Strażaka Roku 2009” – dodaje.

Od 2021 r. przeprowadziliśmy mnóstwo inwestycji. M.in. remiza przeszła szereg wymaganych remontów, a także zamieniliśmy tzw. kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Została wymieniona stolarka drzwiowa i okienna oraz przeprowadziliśmy modernizację garażu. Otrzymaliśmy z różnych źródeł dofinansowania, dzięki temu również pozyskaliśmy nowoczesny sprzęt. Chciałbym dodać, że bardzo wiele zawdzięczamy wsparciu ze strony naszego Urzędu Gminy Blizanów z wójtem Sławomirem Musiołem na czele, zarządowi gminnemu, PSP w Kaliszu oraz pozostałym osobom wspierającym jednostkę – powiedział prezes.

image

Młodzi druhowie są mistrzami gminy Blizanów w piłce siatkowej

FOTO: OSP Żerniki

Zapytany na zakończenie o marzenia prezes Robert Gólski, odpowiada bez namysłu: budować jeszcze wspanialszą, silniejszą niż obecnie drużynę MDP oraz w dalszym ciągu zrzeszać tak aktywnie współpracujących strażaków i mieszkańców wokół działań prowadzonych przy ochotniczej straży pożarnej.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 18:17