StoryEditorŻycie wsi

Polskie Centrum Smart Villages chce pokazywać wsie nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców

21.09.2019., 08:09h
Czy wieś może być przyjazna i inteligentna? Owszem. Takich wsi jest coraz więcej, wsie się rozwijają, rolnicy aktywizują i działają w wielu dziedzinach oraz na wielu płaszczyznach. Dlatego Polskie Wydawnictwo Rolnicze wraz z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk stworzyły wyjątkową inicjatywę: Polskie Centrum Smart Villages. Czym jest centrum i dlaczego warto się przyłączyć?

Inteligentna wieś?

Polskie Centrum Smart Villages (PCSV) ma swój początek w 2016 roku, kiedy to w ramach tzw. Deklaracji Cork 2.0 specjaliści ds. obszarów wiejskich Unii Europejskiej sformułowali wytyczne dotyczące lepszego życia rolników w miejscach ich życia i pracy.

Uczestnicy Europejskiej Konferencji w sprawie Rozwoju Obszarów Wiejskich sformułowali dziesięć punktów kierunków europejskiej polityki, które mają sprzyjać tworzeniu innowacyjnej, zintegrowanej polityki rozwoju obszarów wiejskich i polityki rolnej – tłumaczy prof. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Deklaracja ta stała się podstawą wielu działań zmierzających do powstania zrównoważonej wizji tzw. inteligentnych wsi. A czym one są?

Definicja proponowana przez Komisję Europejską mówi, że w inteligentnych wioskach tradycyjne i nowe sieci oraz usługi są wzmacniane za pomocą technologii cyfrowych, technologii telekomunikacyjnych, innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy, z korzyścią dla mieszkańców i przedsiębiorstw – mówi prof. Kalinowski. – Najprościej mówiąc, inteligentne wsie to takie, w których technologie cyfrowe i przeróżne innowacje poprawiają jakość życia, zapewniają wyższy jego standard, a także usługi publiczne dla obywateli. W efekcie gwarantuje to lepsze wykorzystanie zasobów, mniejszy negatywny wpływ na środowisko, wszechstronny rozwój.

Co ważne, koncepcja inteligentnych wiosek nie proponuje rozwiązania uniwersalnego, nie narzuca rozwiązań i gotowych schematów działania. Dostosowuje się do potrzeb i możliwości konkretnych miejsc, jest bowiem oparta na konkretnych potrzebach, ale też potencjale i specyfice różnych wsi.

Inteligentna wieś

Rozwój i konkurencyjność

Lokalne społeczności, również w Polsce, nie chcą biernie przyglądać się rzeczywistości. Rolnicy działają, tworzą nowe rozwiązania, by ich życie i praca stawały się jak najmniej uciążliwe. Sami od lat podejmują inicjatywy, które wpisują się w koncepcję smart villages. Dlatego powstał pomysł stworzenia PCSV.

Głównym założeniem centrum jest wspieranie wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich i promocja inicjatyw lokalnych, które tworzą inteligentną, zrównoważoną i innowacyjną wieś – mówi dr Adam Koziolek, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego. – Dzięki centrum będziemy wspólnie z mieszkańcami wsi szukać najlepszych rozwiązań, informować o nowych inicjatywach i promować je. Chcemy przedstawiać dobre praktyki, inspirować i tworzyć przestrzeń do poszerzania wiedzy i wymiany doświadczeń. Bardzo nam też zależy na integracji mieszkańców wsi.

Polska wieś zmienia się dynamicznie. Wciąż powstają rozwiązania i koncepcje, dzięki którym wieś staje się przyjazna. Rolnicy to ludzie aktywni, którzy wchodzą w przyszłość z pomysłami i własnymi,  dobrymi rozwiązaniami.

Współczesna wieś nie jest tożsama wyłącznie z rolnictwem, ale też nie jest miejscem tylko sielskiego wypoczynku. Wieś łączy nowoczesność z tradycją, rozwiązania cyfrowe z lokalnymi potrzebami – dodaje prof. Kalinowski. – Chcemy pokazać wsie nowo­czesne, przyjazne i rozwijające się. Do współpracy zapraszamy wszystkie osoby, organizacje, instytucje, przedsiębiorstwa, którym bliskie są sprawy wsi i wszystkich, którzy działają na rzecz poprawy jakości życia na obszarach wiejskich.

Dzięki tej współpracy będzie możliwe pokazanie całej Polsce lokalnych rozwiązań, które poprawiają jakość i poziom życia. Takie przykłady być może zainspirują kolejnych rolników i kolejne wsie do przejmowania dobrych praktyk.

Zapraszamy do dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi rozwiązań, które poprawiają warunki życia na wsi – zachęca dr Koziolek. – Będziemy wspierać te inicjatywy, opiszemy je i stworzymy bazę wiedzy oraz portal porozumienia między inwestorami a pomysłodawcami. Pokażemy dobre praktyki przedstawicielom samorządów.

Pozwoli to również na stworzenie platformy wymiany myśli i pomysłów, które mogą być wdrażane w innych miejscowościach. Ułatwi wymianę informacji między rolnikami.

Mamy nadzieję, że przyczyni się to do podniesienia poziomu życia na wsi, zahamuje proces depopulacji i starzenia się obszarów wiejskich. To istotne szczególnie dla obszarów peryferyjnych, które borykają się z trudnościami w dostępie do pracy, rynków zbytu czy mniejszą mobilnością – mówi prof. Kalinowski. – Chcemy, by PCSV było źródłem informacji o wszelkich pozytywnych rozwiązaniach, które tworzą naszą wspólną, dobrą przyszłość na wsi. Zapraszamy do współpracy! Kontaktujcie się z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:54