Jakie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?Justyna Czupryniak/Canva/Archiwum PWR Online
StoryEditorPorady

Jakie kwiaty na Dzień Babci i Dziadka?

20.01.2024., 08:00h
Zastanawiasz się, jakie kwiaty podarować babci i dziadkowi z okazji ich święta? Sprawdź, które odmiany będą odpowiednie.

Czy warto kupować kwiaty cięte na Dzień Babci i Dziadka?

21 i 22 stycznia to daty szczególne i każdy z nas staje przed dylematem, czym obdarzyć naszych bliskich w tak ważnym dla nich dniu. Poza drobnym upominkiem najodpowiedniejsze będą kwiaty. Kwiaty cięte mają tę wadę, że po kilku, kilkunastu dniach tracą urodę i trafiają do kosza. Kto sięgnie po kwiaty doniczkowe, tylko zyska.

Kwiaty na Dzień Babci i Dziadka – azalie 

Azalia jest rośliną trwałą, długo kwitnącą i wbrew panującej opinii nie należy jej wyrzucać po przekwitnieniu, gdyż po roku może znów obficie pokryć się kwieciem. Azalie najlepiej rosną i dłużej kwitną w temperaturze od 7 do 18°C i w nie za suchym pomieszczeniu. Azalia najobficiej kwitnie, gdy ma ściś­nięte korzenie. Każda kupiona roślina ma za małą doniczkę, dlatego należy dbać, by korzenie zawsze były wilgotne. Najlepiej ustawić ją na tacy z wilgotnymi kamykami i często spryskiwać liście. Woda do podlewania nie może zawierać związków wapnia. Najlepsza jest odstana lub deszczowa.

image

kwiaty dla babci

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak przedłużyć życie azalii na lata?

Po przekwitnieniu przenosimy ją do pomieszczenia o temperaturze 5 –10°C z dostępem światła, czyli na werandę, korytarz, do widnej piwnicy czy garażu. W tym czasie dbamy o wilgotność podłoża, lecz oszczędniej podlewamy. Na początku czerwca wynosimy azalię do ogrodu w lekko ocienione miejsce. Do dołka, w którym zadołujemy roślinę o nienaruszonych korzeniach, wyjętą z doniczki, musimy wrzucić trochę kwaśnej, próchnicznej gleby, jaką zaleca się dla roślin wrzosowatych. W końcu sierpnia lub na początku września zabieramy roślinę do domu, sadząc ją do doniczki, i pozostawiamy w chłodniejszych warunkach. Utrzymujemy stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Do mieszkania przenosimy w styczniu, stawiamy w pobliżu okna i oprócz podlewania spryskujemy jej liście do momentu pojawienia się pąków kwiatowych.

Kwiaty na Dzień Babci i Dziadka – gardenia jaśminowa

Gardenia jaśminowa to staromodna roślina. Ostatnio coraz częściej gości w naszych domach. Jest ceniona z uwagi na piękne kwiaty, błyszczące liście, przypominające liście kamelii, a także porę kwitnienia przypadającą na styczeń i luty. Roślina może poszczycić się białymi pojedynczymi, półpełnymi lub pełnymi kwiatami, osiągającymi do 10 cm średnicy, które przekwitając, zmieniają barwę na kremowożółtą. U odmian półpełnych kwiaty składają się przeważnie z 8 płatków, natomiast u pełnych jest ich 12. Układają się w okółkach jak u róż.

image

kwiaty dla babci

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Roślina najlepiej czuje się w temperaturze 15 do 18°C nocą i 18–20°C w ciągu dnia. Wskazane jest co roku bądź co dwa lata roślinę (gdy korzenie wypełnią doniczkę) przesadzać do nowego podłoża. Należy pamiętać, że ważny jest jej odczyn, czyli pH 5,0–5,5. Jeśli nie spełnimy tego warunku, roślina marnieje i zamiera, ponieważ nie jest w stanie pobrać składników pokarmowych z podłoża.

image

gardenia dla babci

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Jak uprawiać krzew jaśminu w domu?

Rzadko spotykana w uprawie domowej roślina, choć zasługuje na szerokie gremium miłośników i mam cichą nadzieję, że tak właśnie się stanie. Zastanawiacie się, jak krzew jaśminu uprawiać w domu? Powszechnie nazywany krzew jaśminu nie jest jaśminem. To jaśminowiec. Jaśmin jest natomiast piękną rośliną pnącą. Zimą i wiosną z kątów liści w pobliżu końców pędów wyrastają duże grona rurkowatych, pięknie pachnących kwiatów, które na końcach otwierają się na kształt małych gwiazdek. Pąki, rurki kwiatów, a czasem i płatki są od spodu ciemnoróżowe.

image

Jaśmin dla babci

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Podobnie jak inne kwitnące rośliny doniczkowe, obficiej kwitnie w nieco za małej doniczce. Jaśmin preferuje jasne stanowisko z bezpośrednim dostępem słońca przez pewien czas. Bardzo dobrze rośnie w temperaturze 10–18°C. W okresie wzrostu pamiętajmy, by utrzymywać wilgoć w glebie. Zimą wierzchnia warstwa podłoża powinna wysychać do następnego podlewania. Po zawiązaniu się pąków kwiatowych i podczas kwitnienia musimy pamiętać o zasilaniu nawozami potasowymi dla kwitnących roś­lin doniczkowych. W celu pobudzenia do obfitego kwitnienia latem ścinamy starsze łodygi, a nowe pędy owijamy wokół podpór. Optymalna temperatura dla tego gatunku latem powinna wynosić około 20°C, a w okresie spoczynku około 10°C. W tym czasie należy ustawić doniczkę w dobrze oświetlonym miejscu. Po około 2 miesiącach, gdy zauważymy silniejszy wzrost, należy przenieść ją do cieplejszego pomieszczenia. Ponieważ wymaga dużej wilgotności powietrza, o które ciężko w okresie grzewczym, doniczkę stawiamy na tacy wypełnionej mokrymi kamykami. Gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę, jaśmin przesadzamy do nowego podłoża do doniczki tylko o numer większej.

image
życie wsi
Genialny projekt ma kojarzyć seniorów potrzebujących transportu z wolontariuszami z autem

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:14