StoryEditorZdrowie

Pytania o koronawirusa: co wpływa na to jak przechodzimy zakażenie COVID-19?

08.05.2020., 12:05h
O koronawirusie wiemy już dużo. Że trzeba często myć ręce po powrocie do domu, ponieważ co chwilę dotykamy czegoś, co było z nami na zewnątrz albo co przynieśliśmy ze sklepu, a nie zdążyliśmy tego zdezynfekować. A w międzyczasie mogą zaswędzieć nas nos, usta czy oko. Jeśli na tekturowym opakowaniu z pizzą był wirus, a my nieumytymi dłońmi potrzemy twarz, infekcja niemal murowana.
Wiemy, że wychodząc z łazienki, warto mieć w ręku szmatkę zamoczoną w detergencie, by przetrzeć klamkę, klucz w drzwiach i może właśnie część zakupów. Wiemy, że maseczkę zdejmujemy za gumkę albo troczki. Nigdy zaś – chwytając za część, która przykrywała nos i usta. Jednorazową natychmiast wyrzucamy i myjemy ręce, a wielorazową wrzucamy do umywalki i pierzemy w bardzo gorącej wodzie i detergencie. Ostatnio głośno było o tym, że wirus być może nie ginie całkowicie w 60°C. Nawet jeśli tak jest, sprawę załatwi mydło lub detergent. Osłonka wirusa jest na niego bardzo wrażliwa.

81% zakażonych przechodzi infekcję z łagodnymi objawami

Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, dlaczego u jednych zakażenie wirusem przechodzi bez echa, a u innych powoduje poważne konsekwencje, ze śmiercią włącznie. Jak to jest, że do poważnych czy krytycznych stanów dochodzi na przykład u ludzi młodych i silnych, u których nie stwierdza się tzw. chorób współistniejących. Z odpowiedzią przychodzą pierwsze, wciąż nieliczne, ale dobrze umocowane podejrzenia naukowców.

Przypomnijmy: z dotychczasowych, wstępnych badań wynika, że 81% zakażony...
Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 23:27