Aktywny RodzicEnvato Elements 
StoryEditorNowe wsparcie

„Aktywny Rodzic”, czyli „babciowe” podpisane! Od kiedy można składać wnioski?

12.06.2024., 12:09h
„Babciowe” stało się faktem, jest już podpis prezydenta! To dobra wiadomość dla rodzin z malutkimi dziećmi. Nowe rozwiązanie ma zniwelować rozterki związane z powrotem do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Od kiedy można składać wnioski?

Spis treści:

Aktywny Rodzic – zasady

Aktywny Rodzic – zmiana decyzji

Aktywny Rodzic – od kiedy?

Dodatkowo, być może wsparcie zachęci młodych ludzi do pozytywnej decyzji o posiadaniu potomstwa? Powszechnie wiadomo, że niemal każda młoda matka boryka się z kłopotem, jak godzić życie zawodowe z życiem rodzinnym, czyli pracę z opieką nad małym dzieckiem. – (…) rolą państwa jest umożliwić łączenie ról zawodowych z rolami rodzinnymi. Bycie mamą z byciem aktywną zawodowo, bycie tatą z byciem pracownikiem. Tą odpowiedzią jest program Aktywny Rodzic – podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Aktywny Rodzic – zasady

Ustawa z dnia 15 maja 2024 roku o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic” to tak naprawdę trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat trzech.

„Aktywni rodzice w pracy” (potocznie "babciowe") – skorzystają aktywni zawodowo rodzice dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wsparcie wynosi 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie będzie przysługiwało w wysokości 1900 zł miesięcznie,

„Aktywnie w żłobku” – wsparcie zastąpi mniej korzystne dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (400 zł miesięcznie). Jest skierowane do rodziców dzieci korzystających z instytucji opieki nad dzieci do lat trzech – żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i wynosi do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki. Wsparcie będzie wypłacane do żłobka, klubu dziecięcego lub do opiekuna dziennego, obniżając rodzicowi opłatę za pobyt dziecka w tej instytucji.

image
Aktywny Rodzic
FOTO: Envato Elements 

„Aktywnie w domu” – zamiast mniej korzystnego rodzinnego kapitału opiekuńczego. Przysługuje na każde dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia i będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. Skorzystają rodzice, którzy nie będą uprawnieni lub z własnej woli nie zdecydują się na skorzystanie z świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku” i pozostaną nieaktywni zawodowo lub ich dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki.

Przeczytaj także: Babciowe 2024 – od kiedy ruszą wypłaty?

Aktywny Rodzic – zmiana decyzji

Wybór formy wsparcia zależy od rodzica. Przy czym będzie możliwa wielokrotna zmiana decyzji w trakcie trwania programu – można zrezygnować z jednego świadczenia i przejść na drugie w przypadku zmiany sytuacji zawodowej. Na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Aktywny Rodzic – od kiedy?

Wnioski o nowe świadczenia będzie można składać do ZUS-u od 1 października 2024 roku. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

fot. envato elements 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 02:12