StoryEditorosp

Strażacy z OSP pomagają Ukraińcom

28.02.2022., 14:02h
Komendant Państwowej Straży Pożarnej wystosował apel do wszystkich jednostek straży pożarnych, także tych ochotniczych, o zbiórkę sprzętu ratowniczo-gaśniczego na rosyjskiej agresji Ukrainy. Polscy strażacy nie zawiedli. Zbiórka właśnie się zakończyła.

W odpowiedzi na apel komendanta głównego PSP, w całym kraju trwa zbiórka sprzętu dla strażaków z Ukrainy! Dziękujemy #OSP za tak liczny odzew i każdą sztukę przekazanego sprzętu. To piękny dowód solidarności z naszymi braćmi - strażakami z #Ukraina, którzy podejmują działania ratownicze w obliczu ataków wojennych na ich kraj – poinformowała Komenda Główna PSP.

Jakiego sprzętu potrzebują ukraińscy strażacy?

Ukraińscy strażacy działający w obliczu ataków wojennych na swój kraj, potrzebują:

 • kamer termowizyjnych,
 • agregatów prądotwórczych (o mocy co najmniej 400 kV),
 • węży pożarniczych (32 mm, typu T; 51 mm, typu T; 77 mm, typu T)
 • agregatów pompowych o wydajności co najmniej 600 l/min, z kompletem węży,
 • prądownic,
 • motopomp o wydajności nie mniejszej niż 600 l/ min z kompletem węży,
 • agregatów prądotwórczych o mocy 100 - 150 kV,
 • odzieży specjalnej typu NOMEX (może być z napisem PSP),
 • rękawic ochronnych dla ratowników,
 • kominiarek pod hełmy strażackie,
 • toreb medycznych typu PSP R-1.

Odzew strażaków był ogromny 

Apel spotkał się z naprawdę dużym odzewem polskich strażaków-ochotników. Wiele jednostek OSP z całej Polski zdecydowało się przekazać elementy wyposażenia, hełmy, stroje, ale i nawet samochody ratowniczo – gaśnicze. Tych ostatnich na Ukrainę trafi kilka.

Na taki dar zdecydowały się m.in. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźlim (lubiskie), która ofiarowała samochód pożarniczy GBA Star 1142 wraz z odcinkami bojowymi oraz środkami ochrony indywidualnej.

Podobną decyzję podjął zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Ładzyniu (mazowieckie), który przekazuje ukraińskim strażakom wóz pożarniczy STAR 244, który jeszcze niedawno pełnił funkcję bojową w tejże jednostce.

Jak podaje Polski Serwis Pożarniczy – Remiza.pl na podstawie danych z KW PSP w Warszawie do godzin wieczornych w niedzielę 27 lutego 2022 roku zebrano, m.in.: ubrania specjalne 1424 kpl., buty specjalne 1127 par,  hełmy 1956 szt.,  kominiarki 450 szt., rękawice strażackie 886 par,  rękawice ochronne dla ratowników 523 par, pasy strażackie 31 szt.,  węże W52 954 szt.,  węże W75 845 szt., prądownice 364 szt.,  kamery termowizyjne 15 szt., agregaty prądotwórcze 40 szt.,  motopompy pożarnicze 10 szt.

Także w niedzielę pierwsze transporty z zebranym sprzętem pojechały już w kierunku granicy z Ukrainą.

Druhowie z OSP pomagają na wiele sposobów

Strażacy OSP, ramię w ramię ze strażakami PSP, włączają się nie tylko w zbiórki sprzętu, żywności czy transport obywateli Ukrainy. Służą też pomocą w punktach informacyjnych dla uchodźców, których jest łącznie 9. Te znajdują się przy przejściach granicznych z Ukrainą. 

– Strażacy pomagają w transporcie obywateli Ukrainy, którzy przekraczają polskie przejścia graniczne na terenie woj. podkarpackiego, do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymają pomoc i wsparcie. Akcją przyjęcia uchodźców z Ukrainy kieruje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z wojewodami z terenów przygranicznych - informuje Komenda Główna PSP.

Na ten moment największe działania dzieją się na terenach gmin przygranicznych. Jednakże, jeśli zajdzie takowa potrzeba, to i remizy OSP, na podstawie planu reagowania kryzysowego, będą mogły być brane są pod uwagę jako miejsce ewentualnego ulokowania uchodźców.

W tym momencie, jak podkreśla Waldemar Pawlak - prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej - nie ma potrzeby uruchamiania tego typu rozwiązań

Ochotnicze Straże Pożarne w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale także poza nim uczestniczą w planach reagowania kryzysowego w szczególności, jeśli chodzi o napływ znacznej liczby uchodźców. Jednostki OSP we współpracy z samorządami na terenie gmin przygranicznych przygotowują obiekty do przyjęcia ewentualnej znacznej liczby uchodźców, natomiast od strony decyzyjnej robią to służby państwowe, to m.in. wojewodowie, a także Państwowa Straż Pożarna. Działania OSP mają tu charakter aktywny, ale wspierający - powiedział Waldemar Pawlak dla portalu OSP.PL.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na postawie remiza.pl oraz osp.pl

Fot. OSP Zawidz Kościelny

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. wrzesień 2023 20:45