StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

KGW Boróweczki podtrzymują tradycję orszaku Trzech Króli

03.01.2023., 12:01h
Boróweczki reaktywowały koło gospodyń wiejskich w 2016 roku. Od tego czasu spotykają się codziennie. Nieformalnie, bo na 15-kilometrowych spacerach po okolicy. Właśnie wtedy wpadają im do głowy najlepsze pomysły.

Widzimy się niemal codziennie. Każdy powód jest dobry, aby się spotkać. – mówi Katarzyna Kornet, członkini i skarbniczka koła gospodyń wiejskich ze Srebrnego Borku na Podlasiu (powiat zambrowski, gmina Szumowo).

Niezwykłe historie wsi

Do koła należą druhowie z miejscowej OSP i gospodynie, które służą w szeregach straży. Prym wiodą kobiety. Przygotowują potrawy, organizują warsztaty i spotkania o charakterze edukacyjnym.

Członkiniami koła są wnuczki najstarszej mieszkanki naszej wsi – pani Leokadii Suskiej, która wkrótce będzie świętować 102. urodziny! – opowiada Katarzyna Kornet. – Jest skarbnicą wiedzy. Snuje opowieści o historii naszej wsi.

Historie to niezwykłe. O tym, jak żyło się na początku ubiegłego wieku. Albo gdzie znajdowała się brama ewangelickiego cmentarza we wsi, dziś niszczejącego. Dzięki wskazówkom najstarszej mieszkanki Boróweczki odnalazły wkopane w ziemię słupy z ogrodzenia nekropolii, na której we Wszystkich Świętych zapalają znicze i zanoszą wiązanki. Dowiedziały się też, dlaczego w czasie wojny jadało się podlaskie placki – korzy.

Nazywane były „podwieczorkiem żniwiarzy”. W cza...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. grudzień 2023 16:50