StoryEditorWiadomości rolnicze

Współczesna kobieta na wsi – jak zostać Liderką Innowacji?

06.03.2021., 12:03h
Dzień Kobiet za pasem. Ósmy marca zawsze sprzyja refleksjom nad rolą kobiet w świecie, nad miejscem w nim i tym, jakie kobiety mają możliwości wpływania na to wszystko. Do rozmowy o kobietach dzisiejszej wsi zaprosiliśmy Marię Sikorską – prezeskę Stowarzyszenia Liderki Innowacji, działającego na rzecz kobiet aktywnych na wsiach.

Maria Sikorska jest dziennikarką telewizyjną. Skończyła kilka kierunków humanistycznych, w tym dziennikarstwo w Poznaniu, jednak rolnictwo nie ma przed nią tajemnic. Jeszcze na studiach zaczęła pracę w telewizji, a jej pierwszy program podejmował właśnie tematykę wsi. Teraz jest autorką i prowadzącą programu „Z klimatem i z pasją”, emitowanego na antenie Polsat News. Jak mówi, w sercu zawsze miała Kujawy i polską wieś.

Jestem mocno związana ze swoją małą ojczyzną. Urodziłam się w Inowrocławiu, ale mieliśmy domek letni na wsi i tam przyjaciół rodziny – rolników. Można więc powiedzieć, że spędziłam dzieciństwo na wsi. Piłam ciepłe mleko z kanki i skakałam po sianie – mówi Maria Sikorska.

Kobiety siła napędową polskiej wsi

Podczas dni zdjęciowych – a często nagrywa właśnie wiejskie liderki – zauważyła, że to kobiety są siłą napędową polskiej wsi.

To one aktywizują i scalają wieś, mają mnóstwo pomysłów na jej rozwój. To nie tylko rolniczki, ale też sołtyski, działaczki lokalnych grup działania, panie, które uciekły z miasta na wieś i prowadzą gospodarstwa, wytwarzają różne produkty, tworzą wioski tematycz...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 05:10