StoryEditorWiadomości rolnicze

Wymiana lub remont dachu

18.08.2017., 19:08h
Na polskich wsiach nadal zalegają tysiące ton szkodliwych płyt eternitowych, które stanowią pokrycie dachowe zarówno budynków mieszkalnych, jak i inwentarskich. Polscy rolnicy mają już tylko 15 lat, aby pozbyć się tego niebezpiecznego dla zdrowia i środowiska materiału. Warto przy okazji przypomnieć, że nawet jeśli na budynku nie zalega eternit, pokrycie dachowe musi być systematycznie kontrolowane i sprawdzone pod względem technicznej funkcjonalności.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 roku wszystkie wyroby zawierające azbest muszą zostać usunięte do końca 2032 roku. Nasz kraj do usunięcia azbestu zobowiązał się także przed Unią Europejską.

Demontaż eternitu może odbywać się tylko przez wyspecjalizowane firmy, które mają na to odpowiednie pozwolenia. Zdejmowane płyty składowane są na paletach. Następnie dokładnie są owijane folią i wywożone do utylizacji. Płyty eternitowe stanowiące pokrycie dachowe nie są szkodliwe. Kłopoty powstają dopiero przy mechanicznej ingerencji.

Blachodachówka zamiast eternitu

Wymiana pokrycia eternitowego to szczególny przypadek. Taką inwestycję należy podzielić na kilka etapów. Chodzi o dokładne stwierdzenie stanu technicznego dachowej konstrukcji, zwłaszcza jeśli eternit będzie zastępowany przez nowoczesne pokrycie dachowe z blachy.



Azbest może spowodować problemy zdrowotne, zwłaszcza choroby płuc. Do demontażu dachu z płyt eternitowych należy zawsze korzystać z pomocy specjalistycznej firmy


Po zdjęciu starego eternitu niezbędne jest sprawdzenie konstrukcji wsporczych starego dachu z azbestu oraz zmierzenie przekątnych połaci. Jeśli nie jest ona w dobrym stanie, trzeba dokonać napraw lub, w skrajnych wypadkach, wymienić konstrukcję na nową. Specjaliści radzą, by po zdemontowaniu starych płyt usunąć też stare łaty. W przypadku, jeśli nie ma folii dachowej (to norma w wielu dachach krytych dawniej eternitem), należy ją założyć. Na krokwiach dachu zaleca się zamontowanie drewnianych listew (kontrłat) o minimalnych wymiarach 25×50 mm, które mają za zadanie utrzymanie folii dachowej oraz stworzenie pustki wentylacyjnej odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie przegrody dachowej. Następnie montujemy nowe łaty, które powinny mieć rozstaw odpowiedni dla wybranego modelu blachy dachowej oraz przekrój właściwy dla rozstawu elementów konstrukcyjnych. Kolejny etap to montaż systemów rynnowych i obróbek blacharskich, z których niektóre, takie jak: pasy skroplinowe, nadrynnowe wykonujemy przed położeniem blachy dachowej. – Na samym końcu należy zamocować pozostałe obróbki w tym: wiatrownice, gąsiory dachowe oraz wszelkie pozostałe akcesoria, jak między innymi elementy bezpieczeństwa dachowego i przejścia dachowe – wymienia Przemysław Fałek, Kierownik Działu Wsparcia Technicznego Ruukki Polska.

Niezależnie od tego, jaki materiał stanowi pokrycie dachowe, właściciel nieruchomości musi pamiętać o odpowiedniej konserwacji i dbałości o właściwy stan techniczny całej przegrody dachowej.

Specjaliści zalecają, aby przynajmniej raz do roku sprawdzać stan dachu. Jeśli okaże się, że czyszczenie i naprawa musi być przeprowadzana częściej, może okazać się, że zastosowane rozwiązania nie spełniają swojej roli i wymagają one poważniejszej ingerencji technicznej. Dach jest bowiem elementem budynku najbardziej narażonym na oddziaływanie czynników atmosferycznych, a tym samym na ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania. Zimą poddawany jest obciążeniom związanym z zaleganiem śniegu, przez cały rok oddziałuje na niego woda deszczowa oraz silne wiatry. To dlatego projektując konstrukcję dachu należy uwzględnić obciążenie zarówno technologiczne, stałe, takie jak elementy pokrycia, więźba dachowa, która stanowi element konstrukcyjny dachu, jak i zmienne wymienione powyżej, uzależnione od położenia geograficznego naszego budynku. Do tego dochodzą ujemne temperatury oraz promieniowanie UV, oddziałowujące niekorzystnie na estetykę i trwałość pokrycia. Uwzględniając destrukcyjne oddziaływanie promieni UV, dobrze jest kierować naszą uwagę w stronę powłok wierzchnich, takich jak Purex lub Pural mat, których nowoczesne formuły pozwalają dachowi oprzeć się degradacji wywołanej promieniowaniem i długo zachować estetyczny wygląd.



Dach budynku jest najbardziej narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. To dlatego jego stan techniczny musi być systematycznie kontrolowany. Dobra izolacja pokrycia oraz szczelne konstrukcje sprawiają, że zimą w budynku jest ciepło, a latem chłodno


Bardzo destrukcyjnym czynnikiem jest wilgoć. Jeśli będzie ona docierać pod pokrycie dekarskie oraz warstwy izolacyjne,  uszkodzenia konstrukcji będą postępować w sposób gwałtowny. To dlatego przy wymianie dachu warto inwestować w dobre materiały dachowe jak i solidną ekipę remontową.

Zgłoszenie lub pozwolenie

Wymiana dachu to także przedsięwzięcie dokładnie określone pod kątem prawnym. Regulowane jest przez ustawę Prawo budowlane. W styczniu tego roku weszła jej nowelizacja wprowadzająca szereg uproszczeń związanych z budowaniem niektórych konstrukcji. W przypadku dachów wiele się jednak nie zmieniło.

Jeśli rolnik dokonuje jedynie wymiany pokrycia dachowego, musi o tym poinformować wydział budownictwa starostwa powiatowego. Jeśli natomiast wymiana dachu wiązać się będzie z ingerencją w konstrukcję lub wysokość budynku, niezbędne będzie otrzymanie pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym remont dachu trzeba zgłosić w starostwie powiatowym przynajmniej na 21 dni przed rozpoczęciem inwestycji. Wcześniej obowiązywało o 9 dni więcej. Należy podać rodzaj, sposób oraz zakres przewidywanych prac, a także dokument potwierdzający prawo do własności danego budynku.

Jeśli urzędnicy starostwa przez kolejnych 21 dni nie wniosą żadnych uwag, można przystępować do wymiany pokrycia dachowego. Od stycznia wprowadzono też możliwość wydania przez wydział budownictwa zaświadczenia o niewniesieniu sprzeciwu. Dzięki temu istnieje możliwość po jego otrzymaniu natychmiastowego rozpoczęcia prac dekarskich i skrócenia ustawowego 21-dniowego terminu. Zależy to jednak od dobrej woli urzędników. Warto zauważyć, że rolnik zgodnie z obowiązującymi przepisami ma trzy lata na przeprowadzenie prac od daty, jaka została podana w dokumentach składanych w starostwie powiatowym.

Wybierając konkretny rodzaj oraz typ pokrycia dachowego, wcześniej warto odwiedzić także urząd gminy i sprawdzić, czy na terenie, na którym mieszkamy, nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może on określać, jakie na danym terenie dopuszczone są kolory dachów oraz rodzaje materiałów.

Tomasz Ślęzak
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 22:47