StoryEditorZdrowie

Zapominasz? To normalne, ale jest na to sposób

13.09.2019., 16:09h
Inni mówią ci, że ostatnio zapominasz? A może z trudem zapamiętujesz imiona? To normalne. Każdemu z nas, w każdym wieku, pamięć płata figle. Specjaliści są zdania, że zapominanie rzeczy z biegiem czasu jest normalne. Zwłaszcza zapominanie tych informacji, których nie używamy regularnie. To mechanizm, który ma prawdopodobnie dać miejsce nowym informacjom.
Jeśli zarejestrujesz, że trudniej zapamiętujesz nową wiedzę, to wielce prawdopodobne jest, że to dlatego, że nie poświęcasz jej tyle uwagi, ile potrzebne jest, by mózg ją przetworzył, a potem przechował. Bo żeby utworzył się ślad pamięciowy, mózg musi mieć czas i warunki na zapisanie informacji.

Nie wszystko od razu zapamiętasz

Jeśli poznajesz nowe osoby na przyjęciu, a za chwilę nie pamiętasz ich imion, to też nic strasznego. Możliwe, że kiedy się przedstawiały, twoje myśli były zajęte czymś jeszcze.

Kiedy nie możesz przypomnieć sobie czegoś, daj mózgowi trochę czasu. Zwykle po chwili sam wydobędzie z pamięci interesujący cię fakt.

Jak wzmocnić pamięć?

Pamięć może szwankować z prozaicznych powodów. Często jest to niewystarczająca ilość snu, ale też stres albo nawet zażywanie niektórych leków. Słaba pamięć jest jednym z objawów depresji. Ale jest kilka prostych sposobów na to, by zapamiętywać i przypominać sobie łatwiej. Kiedy słyszysz nową informację, powtórz ją sobie głośno, a jeśli możliwe, to jeszcze gdzieś zapisz. To wszystko po to, by wzmocnić ślad pamięciowy. Karteczka nie ma służyć jako ściąga. Sam fakt pisania tworzy w mózgu dodatkowy ślad, czyli sprawia, że informacja będzie lepiej pamiętana.

Spróbuj też natychmiast skojarzyć nowy fakt z czymś znanym. Jeśli masz dużo do zapamiętania w jednym momencie, podziel to na kilka mniejszych „porcji”. A tym, którzy uchodzą za totalnych zapominaczy, przyda się robienie listy zadań.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 01:18