Bielsze i zdrowsze zęby to kilka prostych zasad. Z mniej oczywistych to umycie ich po zjedzeniu jagód czy zapaleniu papierosa, ale też wymiana szczoteczki po chorobiefreepik
StoryEditorZdrowie

Co robić, aby mieć piękny uśmiech i zdrowe dziąsła?

27.01.2024., 12:15h
Boisz się wizyt u dentysty? Są na to sposoby! Załóż słuchawki i oddychaj. Chcesz białych zębów? Po kawie i papierosie żuj surowe warzywa.

Muzyka pomoże Ci się zrelaksować na dentystycznym fotelu

Jeśli siedzenie na fotelu dentystycznym wywołuje lęk na całe godziny, a może nawet dni przed wizytą, na kolejną zabierz słuchawki i coś, co odtwarza muzykę. Doskonale nada się do tego telefon. Wielu z nas wstrzymuje oddech, gdy jesteśmy zdenerwowani. To potęguje uczucie niepokoju. Dlatego bardzo dobrym sposobem na uspokojenie się na fotelu jest skupienie się na regularnym oddychaniu. Przede wszystkim jednak nie bój się mówić o strachu dentyście. Samo opowiedzenie o nim już go zmniejsza, a specjalista może sam zaproponować sposoby na to, by podczas zabiegu czuć się spokojniej.

Najpierw nić czy szczoteczka - od czego zacząć myć zęby?

Niektórzy eksperci twierdzą, że kolejność nitkowania zębów i mycia szczoteczką nie ma znaczenia. Inni podkreślają, że nitkowanie sprawia, że ​​szczotkowanie zębów jest bardziej skuteczne, bo usuwa najpierw resztki, które utknęły między zębami. Jeśli używanie nici dentystycznej nie jest twoją najbardziej ulubioną czynnością, poszukaj w aptece czy drogerii uchwytu na nić dentystyczną – czyni nitkowanie dużo łatwiejszym. Kiedy już zabierzesz się za szczotkowanie, warto to robić w następujący sposób. Ustaw włosie pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, a następnie delikatnie szczotkuj, przesuwając szczoteczkę do przodu i do tyłu. Następnie przepłucz usta antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej, aby pozbyć się resztek płytki nazębnej.

Włosie szczoteczki do zębów z czasem się strzępi, spłaszcza i zużywa. Zaleca się wymienianie ręcznej szczoteczki do zębów co trzy miesiące, choć osobom intensywnie lub częściej myjącym zęby, szczoteczka wystarcza zwykle na miesiąc. W przypadku główek szczoteczek elektrycznych należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj o ważnej zasadzie. Jeśli przechodzisz jakąś infekcję, dla uniknięcia przenoszenia zarazków najlepiej wymień szczoteczkę do zębów na początku choroby i tuż po wyzdrowieniu.

Które produkty spożywcze pomogą w utrzymaniu zdrowych zębów, a których lepiej unikać?

Kazeina i białka serwatkowe zawarte w serze mogą pomóc w utrzymaniu szkliwa zębów w doskonałej formie, zmniejszając jego demineralizację. Ser zawiera również niezbędny do budowy zębów wapń. Nie zapomnij o włączeniu do diety witaminy D, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń. Do produktów bogatych w witaminę D zalicza się mleko, żółtka jaj i ryby.

image

Bielsze i zdrowsze zęby to kilka prostych zasad. Z mniej oczywistych to umycie ich po zjedzeniu jagód czy zapaleniu papierosa, ale też wymiana szczoteczki po chorobie

FOTO: freepik

Jeśli masz słabość do kawy, czerwonego wina lub innych potraw i napojów, licz się z przebarwieniami na zębach i utratę ich perłowej bieli. Spróbuj szczotkować zęby sodą oczyszczoną dwa razy w miesiącu, tak jak pastą do zębów. Wypłucz usta jak zwykle. Jeśli zwykła soda oczyszczona podrażnia zęby lub dziąsła, możesz wypróbować pastę do zębów zawierającą sodę.

Jak zminimalizować przebarwienia na zębach?

Jeśli usłyszałeś gdzieś, że truskawki mogą mieć naturalne właściwości wybielające zęby, wiedz, że jak dotąd nie zostało to udowodnione. Dla uniknięcia przebarwień najlepiej jest szczotkować zęby zaraz po zjedzeniu pokarmów je powodujących. Największy potencjał pod tym względem mają jagody, a z używek – kawa i papierosy. Aby zminimalizować przebarwienia, umyj zęby, a następnie przeżuwaj jabłka, gruszki, marchew lub seler, ponieważ wszystkie one powodują intensywniejsze wydzielanie śliny, która ma również właściwości czyszczące.

Jeśli masz refluks żołądkowy, warto nad nim zapanować, aby zachować mocne i jasne szkliwo. Pokarmy i napoje wywołujące refluks to czekoladę, alkohol, napoje zawierające kofeinę, takie jak napoje gazowane, kawa i herbata, ale też czosnek, cebula, czasem nabiał, pomidory, owoce cytrusowe mieta oraz pikantne, tłuste lub smażone potrawy.

A na końcu zadbaj o oddech. Pozbądź się nieświeżego oddechu za każdym razem, gdy szczotkujesz – po prostu poświęć odrobinę czasu na szczotkowanie lub zeskrobanie języka. Język jest żywicielem bakterii powodujących nieświeży oddech, więc szorowanie go lub codzienne używanie skrobaczki do języka może pomóc zredukować związki powodujące nieprzyjemny zapach.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 18:20