StoryEditorzdrowie

Dermaroller i masaż twarzy. Jak robić taki masaż w domu?

15.03.2023., 12:03h
Roller z jadeitu, kwarcu czy tygrysiego oka? Wałeczki z minerałów do masowania twarzy już znamy. Sporo ich w sieciowych drogeriach. Zwykły roller służy przede wszystkim do masowania twarzy, głównie do usuwania obrzęków i pobudzania limfy do krążenia.

Masaż rollerem rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie, czym może przyczyniać się do zniwelowania drobnych zmarszczek i poprawienia owalu twarzy. Podobnie do rollera działa guasha, czyli płaski kamień do masażu w kształcie wydłużonego serca.

Co to jest dermaroller i do czego służy?

Branża kosmetyczna ma ostatnio do zaoferowania coś więcej. To dermaroller, zwany też mezorollerem. To urządzenie do pielęgnacji skóry, które pomaga ją odmłodzić, leczyć blizny potrądzikowe i zmniejszać oznaki starzenia. Na jego jednym końcu znajduje się rączka, a na drugim wałek z mnóstwem małych, cienkich igiełek na powierzchni. W standardowym derma­rollerze znajdują się 192 igły umieszczone w ośmiu rzędach. Mają od 0,5 do 1,5, a czasem nawet 2,5 mm długości. Ich średnica wynosi 0,1 mm.

Dermarollery zostały wynalezione w wyniku serii odkryć. W latach 90. ubiegłego wieku w dwóch niezależnych badaniach sprawdzano zastosowanie igieł w leczeniu blizn. Ale dopiero w 2005 roku przeprowadzono pierwsze badania nad użyciem dermarollera. Wyniki badań opublikowano m.in. w serwisie PubMed w lutym 2005 roku.

Dermarolling był pierwotnie używany przez dermatologów jako sposób na zwiększenie produkcji kolagenu w leczeniu blizn na twarzy i odmładzanie skóry. Obecnie jest również używany jako sposób dostarczania leków terapeutycznych i szczepionek przez skórę. Ponadto zyskał popularność jako domowy zabieg poprawiający wygląd skóry. Stosowany jest do walki z oznakami starzenia, takimi jak utrata jędrności skóry czy pojawienie się drobnych zmarszczek.

Niektórzy używają go również, aby zmniejszać rozmiar porów lub zmniejszyć produkcję sebum. Dermaroller służy też do poprawiania wyglądu rozstępów.

Na jakiej zasadzie działa dermaroller?

Kiedy wałek dermarollera przesuwany po skórze, małe, cienkie igły na rolce przebijają ją. Otwory, które igły tworzą w skórze, są małe i uważane za powierzchowne. Z tego powodu zabieg traktowany jest jako nieinwazyjny. Nakłucie powoduje kontrolowane uszkodzenie skóry. Nie powoduje natomiast rzeczywistego uszkodzenia zewnętrznej jej warstwy.

Kontrolowane urazy skóry prowadzą do powierzchownego krwawienia. To wyzwala reakcję organizmu wycelowaną w leczenie tych urazów. W jej wyniku skóra uwalnia substancje stymulujące odnowę i wzrost, w skórze tworzą się nowe naczynia krwionośne i zaczyna ona wytwarzać więcej kolagenu, który jest jednym ze składników „rusztowania” skóry.

Przez kolejne pięć dni od uszkodzenia kolagen wytwarzany przez organizm odkłada się w obszarze urazu. Dzięki temu skóra staje się jędrniejsza i może spowolnić pojawianie się drobnych zmarszczek.

Badania wykazały, że w skórze potraktowanej czterema sesjami takiej domowej mezoterapii po miesiącu dochodzi do nawet 400-procentowego wzrostu ilości kolagenu.

Jak używać takiego ręcznego masażera do twarzy?

Jeśli używasz dermarollera w domu, postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami. Zdezynfekuj dermaroller, mocząc go w 70-procentowym alkoholu izopropylowym lub używając sprayu odkażającego. Spryskaj wałek trzy razy lub namocz, aby upewnić się, że jest odpowiednio pokryty, i pozostaw na 10 minut do wyschnięcia. Przygotuj skórę do zabiegu, zmywając ją preparatem antyseptycznym.

Stojąc przed lustrem, wyobraź sobie swoją twarz podzieloną na sekcje. W tych sekcjach wałkuj rollerem obszar we wzór siatki. Wykonuj ruchy w górę i w dół, potem poprzecznie, a później – po przekątnej. Unikaj okolicy ust i oczu. Jak to zrobić? Przytrzymaj skórę mocno i na małych odcinkach przewałkuj ją poziomo, w przód i w tył 4–5 razy, na początku delikatnie dociskając. Następnie unieś rolkę i zmień kierunek – roluj w górę i w dół, po przekątnej w jedną stronę, następnie po przekątnej w drugą, tak jakbyś chciała rollerem utworzyć kształt gwiazdki. Pamiętaj o unoszeniu rollera przy zmianie kierunku. Powtórz te czynności w każdej części twarzy. Wspomniane sekcje to: prawa strona czoła i góra prawego policzka, lewa strona czoła i góra lewego policzka, prawy dolny policzek, lewy dolny policzek i obszar wokół ust. Ten ostatni najlepiej rolować w okolicach bruzd nosowo-wargowych.

Dermarollerem można nakłuwać też szyję i dekolt. Lekko napinaj skórę i pracuj małymi partiami.

Podczas zabiegu używaj odpowiedniego serum

Dermarollera używa się najczęściej z towarzyszeniem preparatów typu serum. Po rolowaniu mikro­kanaliki w skórze zostaną otwarte, więc jest to idealny czas na nałożenie na skórę serum, a następnie kremu nawilżającego. Unikaj serum, które zawiera składniki aktywne, takie jak witamina C i retinol, oraz chemiczne środki złuszczające. Sięgaj po preparaty z kwasem hialuronowym, które wspomogą regenerację skóry. Preparaty te można nałożyć także przed rozpoczęciem rolowania. Wiele gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej sprzedaje dermarollery wraz ze specjalistycznymi preparatami w ampułkach – zapytaj o nie tam. Pamiętaj! Skóra wokół oczu i nosa jest delikatna i wymaga lekkiej ręki i odrobiny wprawy. Do tych okolic użyj miniwałka z igłami o grubości 0,3 mm.

Po zabiegu oczyść swój dermaroller płynem do mycia naczyń, aby pomóc rozpuścić białka znajdujące się w skórze. Przygotuj mieszankę wody z płynem w pojemniku i energicznie machaj wałkiem, upewniając się, że wałek nie uderza w boki. Opłucz rolkę czystą wodą, a następnie zdezynfekuj alkoholem lub sprayem odkażającym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Dbaj o cerę przed i po masażu za pomocą dermaroller

Należy zrezygnować z dermarollera, jeśli w przeszłości miałaś problemy z krzepnięciem krwi lub stosujesz izotretynoinę do leczenia trądziku lub leczysz właśnie skórę twarzy.

Dermarollerów nie należy stosować na obszarach skóry z egzemą, oparzeniami słonecznymi lub opryszczką, ale też tam, gdzie występują pieprzyki, stany zapalne skóry czy jeśli cierpisz na trądzik różowaty.

Jeśli chcesz zrobić jak najlepszy użytek z dermarollera, przyjmuj suplementy witaminy A i C na miesiąc przed zabiegiem w celu pobudzenia produkcji kolagenu. Użyj okładów z lodu po zabiegu, jeśli odczuwasz ból. Używaj kremu z wyższym filtrem przez kilka dni po zabiegu, ponieważ skóra może łatwiej niż zwykle ulec poparzeniu. Powtarzaj kurację dwa lub trzy razy w tygodniu.

Korzystanie z dermarollera w domu może być bezpiecznym, prostym i tanim zabiegiem na blizny potrądzikowe, rozstępy, duże pory, przetłuszczającą się skórę, zmarszczki, utratę jędrności skóry.

Pamiętaj! Dermaroller należy zdezynfekować zarówno przed, jak i po zabiegu

  • Pamiętaj! Dermaroller należy zdezynfekować zarówno przed, jak i po zabiegu
fot. freepik


Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2023 na str. 67. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 17:02