Kiedy bolą oczy, przyjrzyj się hormonomPaul Diaconu/Pixabay
StoryEditorporady zdrowotne

Dlaczego bolą oczy? Jak leczyć ból oka?

14.04.2024., 10:30h
Oczy mogą boleć na wiele różnych sposobów. Możesz czuć, że bolą, pieką lub kłują albo że utknął w nich przedmiot lub inne ciało obce. Jakie mogą być przyczyny bólu oka? Jak można je leczyć i im zapobiegać?

Ból oka przez zmęczenie od ekranów

Jedną z częstych przyczyn bólu oczu jest ich zmęczenie. Dzieje się tak często, gdy wykonujesz zadanie wymagające skupienia wzroku przez dłuższy czas. Może to powodować ból, łzawienie lub suchość oczu. Takiego efektu możesz się spodziewać, jeśli patrzyłeś przez kilka godzin na ekran komputera czy smartfona, kiedy prowadziłeś samochód, czytałeś czy poddałeś oczy ekspozycji na jasne światło.

Przy takich dolegliwościach wystarczy dać oczom trochę wytchnienia. Specjaliści zalecają robienie przerw od zadań, takich jak na przykład czytanie, co 20 minut i patrzenie na obiekt oddalony o 6 metrów przez 20 sekund. Pomocne może być również dostosowanie jasności ekranu, ograniczenie odblas­ków od świateł i okien oraz regularne przerwy w prowadzeniu pojazdu.

Nieprawidłowo dobrane okulary mogą również powodować zmęczenie oczu i bóle głowy.

Wzrok zmienia się z biegiem czasu, dlatego warto regularnie poddawać się badaniom kontrol­nym u okulisty.

Zespół suchego oka - jakie są objawy i przyczyny?

Bardzo częstym, a jednocześ­nie niedostrzeganym przez nas powodem bólu oczu jest zespół suchego oka. Suche oko jest częstym schorzeniem – na świecie w niektórych krajach dotyczy nawet 50% populacji. W Europie, w zależności od regionu, jest to od 10 do 30% populacji.

Występuje, gdy kanały łzowe nie wytwarzają wystarczającej ilości łez, aby utrzymać wilgotność oczu. Zespół suchego oka możemy podejrzewać, jeśli pojawią się takie objawy, jak uczucie tępych oczu i piasku w oczach, pieczenie lub kłucie, wrażliwość na światło, niewyraźne widzenie czy zaczerwienienie.

Zespół suchego oka najczęściej dotyka osoby starsze, kobiety i osoby, które w swojej diecie nie dostarczają wystarczającej ilości witaminy A lub kwasów tłuszczowych omega-3. U osób cierpiących na pewne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń lub zespół Sjögrena, istnieje również ryzyko wystąpienia suchego oka.

Suche oko może także wystąpić, jeśli ktoś spędza dużo czasu, patrząc na ekran, ponieważ wtedy mruga dużo rzadziej. Klimatyzacja, dym i wiatr mogą również zaostrzyć ten stan.

Menopauza w parze z zespołem suchego oka

Uwaga czytelniczki! Kobiety w okresie menopauzy są dużo bardziej narażone na zespół suchego oka! Około 60% kobiet w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym cierpi na tę dolegliwość. W okresie menopauzy organizm wytwarza mniej androgenów, estrogenów i progesteronu, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów – nie tylko uderzenia gorąca, pocenie się, bezsenność czy nawet depresję, ale także suchość oczu. W okresie meno­pauzy zmniejsza się stężenie hormonu androgenowego, co wpływa na gruczoły Meiboma i łzowe w powiekach. Kiedy te wytwarzające łój i płyn gruczoły funkcjonują słabiej, może pojawić się w powiekach stan zapalny, czego skutkiem są niedostateczne ilość i jakość łez, co w konsekwencji prowadzi do suchości oczu.

Jak zmiany hormonalne mogą wpływać na kondycję oczu?

Niektórzy badacze uważają, że z suchością oka powiązane są również zmiany w stężeniu estrogenów. Może to być przyczyną nasilenia objawów tzw. suchego oka w okreś­lonych momentach cyklu miesiączkowego lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Ponieważ zmiany hormonalne w okresie menopauzy są powiązane ze zmianami widzenia i chorobami oczu, lekarz okulista może zlecić terapię hormonalną w celu przywrócenia stężenia estrogenów.

Leczenie suchego oka obejmuje nawilżające krople do oczu i leki na receptę, które powodują, że organizm wytwarza więcej łez. Poddanie się zabiegowi medycznemu mającemu na celu zablokowanie kanalików łzowych może pomóc, jeśli przyczyną suchego oka jest zbyt szybki drenaż kanalików łzowych.

Zapalenie spojówek - jak je leczyć?

Źródłem bólu oczu może być objawiające się zaczerwienionymi białkami zapalenie spojówek. Zwykle powodują je wirusy lub bakterie. Najczęstsze objawy to: zaczerwienienie oczu, swędzenie lub pieczenie, łzawienie, biała, żółta lub zielona wydzielina. Wirusowe zapalenie spojówek zwykle ustępuje samoistnie, bez leczenia.

Jednak osoby z bakteryjnym zapaleniem spojówek mogą potrzebować antybiotykowych kropli do oczu lub maści do oczu. Jeśli objawy się utrzymują lub są silne, udaj się do lekarza. Bezwględnie skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz objawy zapalenia spojówek u niemowlęcia.

Zapaleniem spojówek łatwo się zarazić. Dlatego chory powinien regularnie myć ręce, szczególnie po dotknięciu okolic oczu. Dobrym wyjściem jest też przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych, w robieniu makijażu oczu, niedzielenie się ręcznikami i innymi przedmiotami osobistymi oraz unikanie basenu. Do wszystkiego można powrócić, kiedy ustąpi infekcja.

Grzybicze zapalenie rogówki może zakończyć się nawet operacją

Bólem oka może skutkować grzybicze zapalenie rogówki. Wszyscy pracujący w gospodarstwie, a także osoby noszące soczewki kontaktowe są obarczeni większym ryzykiem rozwoju grzybiczych infekcji oczu. Osoby ze słabszym układem odpornościowym, cukrzycą i schorzeniami wymagającymi leczenia kortykosteroidami również mogą być bardziej podatne. Przy takiej infekcji występują ból oka, zaczerwienienie, rozmazany obraz, wrażliwość na światło, łzawienie i wydzielina.

W przypadku tych objawów ważne jest, aby natychmiast zwrócić się do lekarza. Wszystkie rodzaje grzybiczych infekcji oczu wymagają leków na receptę. Leczenie może obejmować przeciwgrzybicze krople do oczu, leki, a w niektórych przypadkach nawet operację.

Bolesne uszkodzenie rogówki

Ból towarzyszy też uszkodzeniom rogówki. Rogówka to przezroczysta błona pokrywająca przód oka. Rogówkę można zadrapać podczas zakładania soczewek kontaktowych, nakładania makijażu lub pocierania oczu. Rezultatem jest ból i uczucie, że coś utknęło w oku, zaczerwienienie oka, łzawienie, wrażliwość na światło czy niewyraźne widzenie. W celu leczenia uszkodzonej rogówki lekarz może przepisać krople do oczu, plaster chroniący oko lub specjalną soczewkę kontaktową, która może przyspieszyć gojenie. Łagodne zadrapania rogówki nie wymagają leczenia i zwykle goją się w ciągu 2 dni. Większe mogą goić się do tygodnia.

Jakie są przyczyny zapalenia błony naczyniowej oka?

Ból może wywołać całe spektrum stanów zapalnych oczu, w tym zapalenie błony naczyniowej oka, które może zniszczyć tkankę oka i spowodować utratę wzroku. Ból oka, niewyraźne widzenie, ciemne, pływające punkty w polu widzenia, wrażliwość na światło, zaczerwienienie.

Przyczyna zapalenia błony naczyniowej oka nie zawsze jest jas­na. Może rozwinąć się w wyniku urazu oka, infekcji, nowotworu lub choroby autoimmunologicznej. Może to być stan ostry, który ustępuje, lub stan przewlekły, który powraca. Leczenie polega zwykle na stosowaniu kropli do oczu lub leków. Celem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego, zapobieganie uszkodzeniom tkanek i przywrócenie wzroku.

Ból oczu jest również objawem występującym w przebiegu chorób niezwiązanych z oczami, w tym zapaleniu zatok, migrenie czy tzw. szyjnopochodnym bólu głowy.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:22