Warto uczyć dziecko picia czystej wody, już kiedy jest kilkulatkiem. Możemy do tego przekonywać bardziej wymyślnymi pojemnikami czy naparamifreepik
StoryEditorChroń dziecko przed odwodnieniem

Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

08.07.2023., 11:00h
Dzieci są bardzo narażone na odowodnienie, zwłaszcza w czasie upałów. Co im podawać, kiedy są spragnione? Ile napojów powinny spożywać dzieci, żeby nie doszło do odwodnienia.

Nasze ciała składają się w ponad połowie z wody, dlatego potrzebujemy regularnego przyjmowania płynów przez cały dzień, aby organizm mógł zachować równowagę. Jest to szczególnie ważne w przypadku rosnących, aktywnych dzieci i nastolatków. Jak możesz pomóc dziecku rozwinąć zdrowe nawyki związane z nawodnieniem? Wychowuj je tak, aby preferowało wodę, gdy jest spragnione.

Woda i mleko to najlepsze napoje dla małych dzieci 

„Zacznijmy od tego, co piją twoje dzieci. Organizm twojego dziecka musi uzupełnić wodę utraconą w wyniku potu, oddychania i oddawania moczu, a woda jest do tego absolutnie najlepszym płynem. Mleko niesmakowe jest również dobre – mleko pełne dla małych dzieci i odtłuszczone lub 1% dla dzieci powyżej 2. roku życia. Mleko ma dodatkową zaletę, ponieważ zapewnia dzieciom składniki odżywcze, których potrzebują, takie jak choćby wapń, który potrzebny jest do wzrostu kości” – radzi Amanda Berry, pielęgniarka z oddziału urologii dziecięcego szpitala w Filadelfii, na stronie internetowej szpitala.

Inne napoje, które powszechnie uznawane są za zdrowe, takie jak napoje dla sportowców i soki, są w rzeczywistości pełne cukru. To sprawia, że ​​są mniej skuteczne w gaszeniu pragnienia, ponieważ do metabolizowania tego cukru w ​​organizmie potrzebna jest woda. Spożycie cukru jest dużym czynnikiem wzrostu wskaźników otyłości u dzieci i dorosłych. Słodkie napoje gazowane są jeszcze gorszym wyborem, dlatego należy ich unikać.

Jak mówi Berry, należy wychowywać dzieci na wodzie i mleku jako ulubionych napojach. Jeśli będziemy modelować takie postawy, sami pijąc wodę, zaszczepimy w dzieciach nawyk picia jej.

Dziecko może nie zauważyć, że jest spragnione

Odwodnienie u dzieci to dość częsty problem. Picie wody nie jest pierwszą rzeczą, o której myśli ruchliwe dziecko. Jeśli nie ma przed nim napoju, dziecko może nie zauważyć, jak bardzo jest spragnione, dopóki niemal się nie odwodni. Trzymaj więc wodę pod ręką, gdy jesteś z dzieckiem, i podawaj ją regularnie – co kilka godzin, a nawet częściej, jeśli powietrze jest szczególnie gorące latem lub suche zimą.

Wyślij swoje dziecko do szkoły z łatwą do przenoszenia butelką do napełniania. W niektórych szkołach obowiązują ograniczenia dotyczące tego, gdzie dzieci mogą przynosić wodę butelkowaną czy pić na lekcji. Sprawdź zasady obowiązujące w szkole. Jeśli są zbyt restrykcyjne, zostań rzecznikiem zdrowia i naciskaj na szkołę, aby pozwoliła zabrać ze sobą butelkę z wodą i pić z niej podczas zajęć. Badania dowodzą, że regularne nawadnianie poprawia koncentrację i myślenie u dzieci.

Jak przekonać dziecko do picia wody?

Jeśli próbujesz przekonać do wody młodsze dzieci, spraw, by nawadnianie było zabawne, proponując wodę w kolorowych kubkach lub z wymyślną, kolorową słomką. Przygotuj wodę w postaci naparów, by dodać smaku i atrakcyjności.

Napełnij dzbanek wodą i kilkoma plasterkami owoców, takich jak jabłko, melon, truskawka czy pomarańcza, i pozostaw w lodówce na kilka godzin przed podaniem. Eksperymentuj z różnymi owocami, a także warzywami i ziołami. Woda z ogórkiem ma orzeźwiający smak, podobnie jak ta z dodatkiem świeżej mięty. Laska cynamonu dodaje smaku naparom owocowym.

Wodę pozyskujemy również z niektórych pokarmów, zwłaszcza owoców i warzyw. To jeden z powodów, dla których kawałek arbuza lub soczysta brzoskwinia działają tak orzeźwiająco w upalny dzień. Zadbaj, by produkty dostarczające wodę, czyli owoce i warzywa, były stałym elementem diety dziecka.

Ile płynów powinno spożywać dziecko, żeby się nie odwodniło? Kolor moczu podpowie

Skąd wiadomo, kiedy dziecko jest odwodnione lub kiedy wypiło wystarczającą ilość płynów? Nie istnieje uniwersalna wartość, którą moglibyśmy zastosować u każdego dziecka. Dzieci są różnej wielkości i każdego dnia mają różne zapotrzebowanie na płyny w zależności od pogody i aktywności. J

est jednak jeden łatwy sposób na zmierzenie zdrowego nawodnienia, a mianowicie kolor moczu. Mocz, który ma blady odcień żółci, wskazuje na zdrowy poziom nawodnienia. Wyraźnie żółty mocz to znak, że dziecko musi pić więcej. Ciemnożółty lub brązowy natomiast to oznaka odwodnienia – sygnał, że dziecko, aby przywrócić równowagę wodną, musi pić dużo i natychmiast. Inne objawy odwodnienia to ból głowy, nudności, zmęczenie czy zawroty głowy. Nie należy jednak czekać do pojawienia się tych objawów, ponieważ to stan zagrażający zdrowiu.

Amanda Berry sugeruje, aby nauczyć dziecko patrzeć na kolor moczu podczas siusiania i dostosowywać spożycie wody na podstawie tego, co widzi.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 04:42