StoryEditorzdrowie

Nie daj się wiosennej alergii i zduś ją już w zarodku. W jaki sposób?

23.03.2023., 20:03h
Podobno niemały mróz ma jeszcze chwytać w marcu, ale w ciągu dnia bezapelacyjnie czuć wiosnę. Wiosnę, czyli pąki kwiatowe i kwitnące drzewa, a jeśli jesteś jedną z milionów osób cierpiących na sezonowe alergie, oznacza to również kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar i inne uciążliwe objawy. 

Alergie sezonowe – zwane także katarem siennym i alergicznym nieżytem nosa – mogą dać ci popalić. Ale zanim zdecydujesz się na plastikowe kwiaty i sztuczną murawę, wypróbuj kilku prostych sposobów na męczące objawy.

Nie wieszaj prania na zewnątrz

Zmniejsz ekspozycję na czynniki wywołujące alergię. W suche, wietrzne dni pozostań w domu. Najlepszy czas na wyjście na zewnątrz to okres po obfitym deszczu, który pomaga usunąć pyłki z powietrza. Jeśli możesz, unikaj koszenia trawnika, wyrywania chwastów i innych prac ogrodniczych, które pobudzają alergeny. Jeśli musisz je wykonywać, noś maskę na twarz, jeśli wykonujesz prace na zewnątrz. Zdejmij ubrania, które nosiłeś na zewnątrz i weź prysznic, aby spłukać pyłki ze skóry i włosów. Nie wieszaj prania na zewnątrz – pyłki mogą przyklejać się do prześcieradeł i ręczników.

Zamykaj drzwi i okna, zwłaszcza na noc

Podejmij dodatkowe kroki, gdy liczba pyłków jest duża. Sprawdź w lokalnej stacji telewizyjnej lub radiowej, lokalnej gazecie lub Internecie aktualne pylenie i prognozy. Jeśli prognozowana jest duża liczba pyłków, zacznij przyjmować leki przeciwalergiczne, zanim pojawią się objawy. Jeśli wiesz już, na co reagujesz, specjaliści radzą, by zacząć brać leki przeciw­alergiczne na dwa tygodnie przed spodziewanymi objawami. Jeśli to możliwe, zamykaj drzwi i okna, zwłaszcza na noc, gdy pylenie jest najintensywniejsze. Unikaj aktywności na świeżym powietrzu wczes­nym rankiem, kiedy stężenie pyłków jest największe.

Kichanie? Cieknący nos? To z dużym prawdopodobieństwem alergia. Lada moment wrażliwcy zaczną cierpieć na te objawy. Ale nie są wobec nich bezbronni

  • Kichanie? Cieknący nos? To z dużym prawdopodobieństwem alergia. Lada moment wrażliwcy zaczną cierpieć na te objawy. Ale nie są wobec nich bezbronni

Używaj filtrów o wysokiej wydajności

Utrzymuj czyste powietrze w pomieszczeniach. Nie ma cudownego produktu, który mógłby wyeliminować wszystkie alergeny z powietrza w domu, ale można ograniczać ich ilość. Korzystaj z klimatyzacji w domu i samochodzie. Jeśli masz klimatyzację w domu, używaj filtrów o wysokiej wydajności i przestrzegaj harmonogramu konserwacji urządzenia. Często czyść podłogi odkurzaczem z filtrem HEPA.

Zgłoś się do lekarza rodzinnego i zapytaj o leki dostępne na receptę i bez niej. Wiele przeciwhistaminowych sprayów do nosa można nabyć bez recepty, ale pamiętaj o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami! Leki te w nadmiarze mogą u niektórych skutkować niebezpiecznymi działaniami niepożądanymi.

Spraye przydadzą się, jeśli męczy cię wyłącznie katar lub zatkany nos. Jeśli towarzyszy mu kichanie, łzawienie czy swędzenie, dobrze będzie wesprzeć się doustnymi preparatami przeciwhistaminowymi. Nie obawiaj się – leki II i III generacji nie powodują już senności, więc nie ma konieczności przyjmowania ich tuż przed snem. Można je zażywać równie dobrze rano. Są też bezpieczniejsze od tych I generacji, ponieważ lepiej współdziałają z innymi lekami. Leki II generacji to przede wszystkim cetyryzyna, desloratadyna, loratadyna i feksofenadyna. U niektórych mogą pojawić się działania niepożądane, jak ból głowy, kaszel, zmęczenie, ból gardła, ból brzucha, mdłości, wymioty.

Pamiętajmy, że czas działania leków przeciwhistaminowych jest ograniczony – są skuteczne około 24 godzin. Dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym zażywaniu.

Niektóre z nich nie są zalecane w ciąży, ponieważ mogą powodować wady wrodzone, jeśli są zażywane w bardzo dużych dawkach. Mogą przenikać do mleka matki, dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tych leków, jeśli karmisz piersią.

Jak radzić sobie z katarem siennym?

Czy istnieją jakieś domowe sposoby na radzenie sobie z katarem siennym? Oczywiście. Płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej (irygacja nosa) to szybki, niedrogi i skuteczny sposób na złagodzenie przekrwienia błony śluzowej nosa. Zabieg taki bezpośrednio wypłukuje śluz i alergeny z nosa. Roztwory soli można kupić gotowe lub jako w wersji wymagającej połączenia z wodą. Jeśli używasz zestawu lub domowego roztworu soli fizjo­logicznej, użyj wody butelkowanej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Domowe roztwory powinny zawierać 1 litr wody, 1,5 łyżeczki (7,5 ml) soli kuchennej i 1 łyżeczkę (5 ml) sody oczyszczonej. Taką recepturę proponują specjaliści z amerykańskiej Mayo Clinic. Po każdym użyciu przepłucz urządzenie irygacyjne czystą wodą i pozostaw otwarte do wyschnięcia.

Lepiężnik albo igły na odczulenie

W leczeniu objawów kataru siennego stosuje się też metody naturalne. Preparaty, które mogą złagodzić objawy, obejmują m.in. wyciągi z lepiężnika, spiruliny (rodzaj suszonych alg) i kilku innych ziół. Jednak ograniczona liczba dobrze zaprojektowanych badań klinicznych nie daje wystarczających dowodów, aby stwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność tych środków. Badano też działanie akupunktury. Wykazano możliwe ograniczone korzyści, ale wyniki badań były niejednoznaczne.

U wielu osób unikanie alergenów i przyjmowanie leków bez recepty wystarczy, aby złagodzić objawy alergii. Ale jeśli twoje objawy nadal są uciążliwe, nie poddawaj się. Dostępnych jest wiele innych zabiegów. Lekarz może zalecić wykonanie testów skórnych lub badań krwi, aby dowiedzieć się dokładnie, jakie alergeny wywołują objawy. Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem mogą być zastrzyki odczulające (immunoterapia alergenowa). Znany również jako odczulanie, zabieg ten polega na regularnym wstrzykiwaniu niewielkich ilości substancji wywołujących alergie. Z biegiem czasu zastrzyki zmniejszają reakcję układu odpornościowego. W przypadku niektórych alergii takie odczulanie przyjmuje postać tabletek lub kropli pod język.

Jeśli objawom kataru siennego towarzyszy silne łzawienie i pieczenie oczu, konieczne mogą się okazać krople ze steroidem. Choć wiele problemów z oczami rozwiązują preparaty donosowe

  • Jeśli objawom kataru siennego towarzyszy silne łzawienie i pieczenie oczu, konieczne mogą się okazać krople ze steroidem. Choć wiele problemów z oczami rozwiązują preparaty donosowe
fot. pixabay, freepik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 11/2023 na str. 68. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 11:28