Czas na zbiór ogórków - kalendarz biodynamiczny na lipiecJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOgród

Czas na zbiór ogórków - kalendarz biodynamiczny na lipiec 2024

06.07.2024., 08:00h
Lipiec to czasu zbioru ogórków, wczesnych jabłek i robienia przetworów. A jakie są zalecenia ogrodnicze na ten miesiąc?

Ogród – co siejemy w lipcu i na jakie szkodniki musimy uważać?

Pierwsze dwa dni przeznaczamy na szykowanie zagonków pod nowe zasiewy. Teraz czas na rzepę, rzodkiew, cykorię sałatową, i ostatnie rzuty fasoli szparagowej oraz groszku cukrowego. Połyśnica marchwianka ma chęć na naszą marchew, więc przykryjmy marchewkę cienką agrowłókniną bądź firanką.

Jakie kwiaty siejemy w lipcu?

Kolejne dwa dni po nowiu to czas kwiatów. Wysiejmy nasiona kwiatów dwuletnich, bylin oraz sadźmy flance i krzewy różane, a także hortensje z pojemników. Usuwamy przekwitłe kwiatostany azalii, lilaków i rododendronów. Lilie chronimy przed poskrzypką.

Jakie warzywa można wysiać w lipcu?

W dzień liścia po nowiu zbieramy zioła na susz, na zagonach wysiewamy nadal jesienne sałaty, kapusty pekińskie, przygotowujemy rozsadę kalafiorów i wysiewamy jarmuż. To dobry czas na rabarbar, szparagi, szczaw. W dni owocu można jeszcze wysadzić cukinię, dynię, melony i arbuzy oraz dosiać fasolkę szparagową. Zbieramy porzeczki, maliny i agrest na przetwory.

Co robimy w lipcu w dni korzenia, kwaitu i liścia?

Dni korzenia to siew czarnej rzodkwi, rzepy i cykorii, którą przeznaczamy do pędzenia. Wysiewamy na poplon biały i żółty nostrzyk, który poprawi strukturę gleby. W dni kwiatu dosadzamy byliny, drzewa ozdobne z kwiatów, dzielimy kępy irysów. Wysiewamy dwuletnie kwiaty i byliny na rozsady, rozpoczynamy też wysadzanie cebul zimowitów i jesiennych krokusów. W dni liścia kontynuujemy wysiew warzyw liściowych, m.in. szczypiorku, kalarepy, sałat i jarmużu. Sadzimy iglaki, ozdobne trawy i drzewa o dekoracyjnych liściach.

Kiedy jest odpowiedni czas na przycięcie drzew owocowych w lipcu?

W dni owocu pamiętajmy o cięciu jabłoni, grusz i winorośli. Dni korzenia przeznaczamy na spulchnianie gleby, zasilanie gnojówkami, przerabianie kompostu.

Jakie prace ogrodowe wykonywać po nowiu w lipcu?

Po pełni robimy porządki na rabatach kwiatowych, usuwamy przekwitłe kwiatostany, przycinamy ostróżki i szałwie, by ponownie zakwitły. Rozpoczynamy okulizację róż, rozsadzamy kosaćce i bylinowe piwonie, a na ziołach obrywamy kwiatostany. Ścinamy i suszymy cząber, tymianek, bazylię, miętę i melisę. Dni owocu to czas zbioru ogórków, wczesnych jabłek i robienia przetworów. Pryskamy pomidory i ogórki przeciw chorobom grzybowym, zasilamy gnojówkami roślinnymi, zwalczamy szkodniki drzew owocowych. W dni korzenia spulchniamy zagonki i rabaty, i niszczymy jaja ślimaków, które te mięczaki składają w glebie.

Czytaj dalej:

image
Porady ogrodnicze

Rzepa: kiedy, gdzie i jak siać w ogrodzie?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 21:48