pixabay
StoryEditorSeniorzy na wsi

Jak zapewnić opiekę nad osobami starszymi na wsi?

15.05.2024., 09:30h
Zajmowanie się starszymi osobami jest niełatwe, zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie jest gorszy dostęp do opieki lekarskiej. Tą kwestią zajęła się Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Jakie są wnioski?

Jakie są wyzwania w opiece nad starszymi osobami na wsiach? 

Społeczeństwo europejskie szybko się starzeje. Niebawem problemy osób starszych i schorowanych będą stanowiły niezwykle istotną kwestię. Nie do pominięcia są kwestie związane z życiem starszych ludzi na wsi, gdyż tereny wiejskie to 77 proc. powierzchni UE. Tymczasem opieka nad takimi osobami stanowi wyzwanie. W Polsce dostęp do opieki lekarskiej na wsi jest 2-2,5 raza gorszy niż w miastach. 

Przeczytaj także: 14. emerytura na stałe. Kiedy "czternastka" w 2023 wpłynie na konto emerytów?

“Dać to, czego naprawdę potrzeba”. Jakie były cele programu? 

Nad problemem opieki nad starszymi osobami na wsi pochyliła się Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie, która stworzyła projekt “Dać to, czego naprawdę potrzeba. Innowacyjny model profesjonalnej opieki domowej nad osobami zależnymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi oraz wsparcia ich opiekunów na terenach wiejskich”. 

“Celem projektu było zbadanie nowatorskiego podejścia do zapewnienia długoterminowej opieki dla osób starszych, zależnych oraz przewlekle i nieuleczalnie chorych, szczególnie na trudnych terenach wiejskich, które są silnie dotknięte procesami depopulacji i szybkiego starzenia się społeczeństwa” - możemy przeczytać na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. 

Jak zapewnić opiekę seniorom na wsi? 

Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza była liderem projektu. Uczestnikom wyznaczono cele związane ze stworzeniem sprawnego, nowoczesnego systemu opieki, skrojonego według potrzeb seniorów na wsi, jednak niezależnie od ich schorzeń. 

Przeczytaj także: Jak pomagać chorym osobom starszym na wsiach? Prorok Eliasz szyje opiekę na miarę 

Wnioski z realizacji programu skupiają się wokół tego, że aby móc pomagać wiejskim seniorom, potrzebne jest stworzenie sieci hospicjów, które zatrudnią interdyscyplinarne zespoły, złożone z lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunek, dietetyka i psychologa. Hospicja nie mogą jednak działać w próżni, stąd konieczne jest także budowanie współpracy na gruncie lokalnym z organizacjami typu formalnego oraz nieformalnego. Organizatorzy wyszli także z inicjatywą utworzenia stanowiska Koordynatora Opieki Osób Zależnych (KOOZ), który identyfikował potrzeby podopiecznych oraz ich rodzin, a następnie kontaktował się z instytucjami zewnętrznymi, które mogły zapewnić im pomoc.

Jak samorządy powinny chronić seniorów?

Tak stworzony system spełnia zadania z zakresu polityki społecznej i ochrony zdrowia. Wdrażanie bliźniaczych programów może niebawem okazać się wiodącym trendem, gdyż liczba starszych osób na wsi, zmagających się z kłopotami zdrowotnymi i wymagających pomocy i opieki, drastycznie rośnie z roku na rok. Zdaniem autorów projektu, kluczowe jest działanie na poziomie samorządów lokalnych i sprawna współpraca między instytucjami.

 

źródło: KSOW

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 14:00