envato elements
StoryEditorWażne daty dla wierzących

Kiedy przypada tłusty czwartek i środa popielcowa w 2024?

14.01.2024., 13:30h
Choć obecnie wciąż jeszcze cieszymy się karnawałem, jego koniec nieubłaganie się zbliża. W tym roku karnawał jest stosunkowo krótki i już za kilka tygodni wejdziemy w okres wielkiego postu. Kiedy przypadnie tłusty czwartek 2024? W jaki dzień jest środa popielcowa?

Czym jest tłusty czwartek i jakie tradycje się z nim wiążą? 

Tłustego czwartku nie trzeba Polakom przedstawiać. To jedno z najbardziej lubianych świąt, choć zwiastuje koniec karnawału i zbliżający się początek wielkiego postu. Tego dnia można jeść słodycze bez ograniczeń, a niektórzy twierdzą nawet, że wówczas kalorie się nie liczą! Tradycyjnie bowiem koniec karnawału świętuje się w tłusty czwartek, jedząc pączki i faworki. Ten zwyczaj sięga dawnych czasów i ma bardzo praktyczne podłoże: wiedząc, że w poście trzeba będzie zrezygnować z tłustych potraw, w dawnych czasach starano się zużyć jak najwięcej tłuszczu przed rozpoczęciem przygotowań duchowych do Wielkanocy. Stąd tradycja smażonych przekąsek, choć z początku były one głównie słone. Dziś najczęściej świętujemy, jedząc pączki i faworki (chrusty). Przesąd mówi, że kto nie zje nic słodkiego w tłusty czwartek, ten nie będzie miał szczęścia! 

Kiedy jest tłusty czwartek w 2024 roku? 

Data tłustego czwartku jest ruchoma, bowiem ten dzień jest ściśle powiązany z terminem Wielkanocy. W tym roku święto zmartwychwstania obchodzić będziemy stosunkowo wcześnie. W związku z tym karnawał jest krótki, a tłusty czwartek przypada w pierwszej połowie lutego. W 2024 roku ulubione święto łasuchów obchodzić będziemy 8 lutego. 

Czy w środę popielcową trzeba pościć? 

W najbliższą środę po tłustym czwartku przypada popielec. Tego dnia katolicy udają się do kościołów, gdzie księża posypują im głowy popiołem. Jest to symboliczny początek wielkiego postu, który potrwa aż do wielkanocnej niedzieli. W środę popielcową wierzących obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zaleca się spożycie dwóch lekkich i jednego sytego posiłku w ciągu tego dnia

Kiedy jest środa popielcowa w 2024 roku? 

Środa popielcowa może przypadać pomiędzy 4 lutego a 10 marca. W związku z tym, że Wielkanoc wypada w 2024 roku już 31 marca, wielki post także zacznie się szybciej. Jak łatwo można obliczyć, popielec przypada w pierwszą środę po tłustym czwartku, czyli w 2024 roku będzie to 14 lutego. Tego dnia Kościół wspomina także świętego Walentego, a zakochani świętują popularne walentynki. 

Czy tłusty czwartek i popielec są wolne od pracy? 

Tłusty czwartek symbolicznie otwiera ostatnie dni karnawału, przypominając, że już niebawem zabawa dobiegnie końca. Jednak mimo to, ten dzień nie jest wolny od pracy. Podobnie wygląda kwestia środy popielcowej. Choć to święto jest istotne dla wszystkich wierzących katolików, jest to zwykły dzień roboczy. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 23:38