Laureaci nagród marszałka województwa wielkopolskiego w dziedzinie kulturyUMWW
StoryEditorWielkopolska

Komu marszałek województwa wielkopolskiego wręczył nagrody za krzewienie kultury tego regionu?

04.04.2024., 12:00h
Aż 12 laureatów nagród i 44 stypendystów – twórców kultury działających w Wielkopolsce, będzie mogło w tym roku liczyć na marszałkowskie wsparcie. Uroczysta gala z udziałem wyróżnionych nagrodami oraz stypendiami marszałka województwa wielkopolskiego w dziedzinie kultury odbyła się w poniedziałek 18 marca w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wieczór spiął artystycznie koncert Igora Herbuta z LemONem.

Nagrody za działalność kulturalną w Wielkopolsce

Marszałkowskie nagrody dedykowane są osobom, które wyróżniają się w regionie swoją działalnością kulturalną.

– Dziś jest taki moment, kiedy można z bliska zobaczyć i usłyszeć, jak bogata jest kultura w Wielkopolsce, jak wiele pomysłów i ciekawych projektów przygotowują nasi stypendyści i jak wielu mamy zasłużonych oraz godnych uhonorowania ludzi kultury. Przekazując środki finansowe, chcemy docenić pomysły i aktywność w dziedzinie kultury osób w różnym wieku – to artyści dopiero startujący, ale i tacy, którzy mają już jakiś dorobek – mówił podczas gali wręczenia stypendiów i nagród marszałek Marek Woźniak.

Lucjan Dymarczyk z nagrodą marszałka Wielkopolski

Wśród wyróżnionych znalazł się Lucjan Dymarczyk muzyk ludowy, akordeonista, kierownik Kapeli Ludowej „Brzeziny”, kultywującej folklor południowej Wielkopolski. W kapeli grał Leon Lewandowski, którego sylwetkę przedstawiliśmy w nr 35./2019 TPR. Zespół w trakcie swojej 47-letniej już działalności zdobył wiele nagród i wyróżnień. Dzięki staraniom Lucjana Dymarczyka tradycyjna kultura muzyczna południowej Wielkopolski jest archiwizowana w postaci licznych nagrań. Kapela prowadzona przez laureata prezentowała swój dorobek na najważniejszych festiwalach muzyki ludowej w Polsce i za granicą.

image
Lucjan Dymarczyk przyjmuje nagrodę z rąk marszałka Woźniaka
FOTO: UMWW

Kapela Ludowa „Brzeziny” gra od pokoleń

Kapela Ludowa „Brzeziny” powstała w 1977 r. z inicjatywy okolicznych muzyków – śp. Ignacego Focha, śp. Józefa Więcława, śp. Mirosława Biernacika i Lucjana Dymarczyka. Organizację i kierownictwo zespołem powierzono wtedy Ignacemu Fochowi, ówczesnemu sekretarzowi gminy Brzeziny. Od 2010 r. kierownikiem zespołu jest Lucjan Dymarczyk. Od momentu założenia Kapela Ludowa działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Głównym atutem Kapeli Ludowej Brzeziny jest muzyka, którą wykonuje. Z racji tego, że zespół reprezentuje folklor kalisko-sieradzki, członkowie kapeli grają na instrumentach występujących w tradycji obu regionów. Są to przede wszystkim skrzypce, bęben ze stalką, dwustrunowy bas kaliski i – bardzo popularna w Sieradzkiem – harmonia guzikowa. Zespół w swoich zbiorach ma wiele egzemplarzy tych instrumentów. W repertuarze kapeli znajdziemy polki, oberki, owijoki i walcerki. Wszystkie utwory zespół wykonuje ze słuchu.

Wyróżnienia Kapeli Ludowej „Brzeziny”

  • W 2003 r. zarząd województwa wielkopolskiego nadał Kapeli Ludowej „Brzeziny” odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.
  • W 2007 r. z okazji 30-lecia działalności zespołu wszyscy muzykanci zostali uhonorowani odznaką „Za zasługi dla rozwoju powiatu kaliskiego”.
  • W 2008 r. najstarsi członkowie kapeli zostali wyróżnieni państwowymi odznaczeniami za pielęgnowanie tradycji i wartości ludowych. Złotym Krzyżem Zasługi został wówczas odznaczony niezapomniany Ignacy Foch. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: Józef Więcław, Leon Lewandowski i Józef Antczak.
  • W 2012 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski nadał kapeli odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.
  • Do najważniejszych sukcesów kapeli należy kilkukrotne zdobycie laurów w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
  • W 2018 r. VII Międzynarodowy Festiwal Zespołu Folklorystycznych w Karpaczu „Ludowe granie na Gruszkowej Polanie”.

pk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:47