Sołtys Piotr Kociołek (po lewej) i Marek Pych na tle regionalnych strojów, które zgromadzono w IzbieKarolina Kasperek
StoryEditor

Wiejska Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej na miarę Europy

17.06.2023., 12:00h
Izby Pamięci na wsiach – miejsca na wagę złota. Są takie, które w pojedynczym pokoju gromadzą na każdym centymetrze kwadratowym przedmioty – świadków historii. Są i takie, które w jednej stumetrowej izbie organizują minimuzeum według najnowocześniejszych światowych wzorców, gdzie pusta przestrzeń też jest aktorem. Tak jest w otwartej niedawno Izbie Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej.

 

Rzeczona Dąbrówka w gminie Zbąszynek, choć leży już w Lubuskiem, to jednak Wielkopolska. Wiedzą tam, co to dynks (dowolny mały przyrząd) i wihajster (nieco bardziej złożony dynks), i wiedzą, że zbierać stare klunkry (stare przedmioty) i ocalać je od zapomnienia – chwalebna sprawa. Opiekuje się nimi od kilku lat Marek Pych, miejscowy miłośnik historii Dąbrówki i regionu, radny gminy, informatyk z zawodu, który zaprosił nas niedawno do nowo otwartej Izby Pamięci.

Izba w Dąbrówce kolebką historii

Patriotycznie jest już od wejścia. Izba mieści się w szkole podstawowej, a ta cała jest pomnikiem – jej pełna nazwa to Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła. Rodło to charakterystyczny znak będący esowato wygiętą linią, która symbolizuje Wisłę, zaprojektowany dla Związku Polaków w Niemczech. Drzwi w prawym skrzydle niepozorne. No, może tylko dwie niemałe tablice z informacjami o dotacjach zapowiadają coś więcej niż zwykłą salę. Za drzwiami – antracytowo-biało-srebrna przestrzeń, do której wchodzi się jak do innego wymiaru.

Izba w Dąbrówce powstała tak naprawdę 21 marca 1965 roku z inicjatywy niezwykłej kobiety – Wandy C...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:55