StoryEditorWiadomości rolnicze

9 nowości w produkcji trzody chlewnej

15.03.2017., 14:03h
Jakie nowości zagościły na rynku preparatów oraz urządzeń dla trzody chlewnej? Sprawdź 9 naciekawszych pozycji!

Fitobiotyk na lepszy wzrost

Extra-Phyll to fitobiotyk, który wpływa na lepsze wykorzystanie paszy i zwiększenie przyrostów dziennych świń. Mieszanina zbóż, mączki sojowej oraz soku ze specjalnie wyselekcjonowanych ziół alpejskich to główne komponenty procesu fermentacji produktu. Następujące naprzemiennie etapy hydrolizy i fermentacji kwasu mlekowego, trwające powyżej 14 dni, sprawiają, że wszystkie metabolity i produkty końcowe procesu są bardziej stężone.


Bogata zawartość naturalnych komponentów wpływa na poprawę trawienia, dzięki czemu udaje się zmniejszyć ilość pobranej paszy przy jednocześnie wyższych przyrostach dobowych tuczników. Produkt zwiększa energię w paszy i ogranicza szkodliwy wpływ na środowisko. Przeprowadzone poza granicami Polski doświadczenia pokazały, że przy podawaniu paszy z Extra-Phyllem firmy Methodo Polska (dawniej Menhir) można zaoszczędzić powyżej 2 euro na każdym tuczniku. Dawkowanie produktu to 0,5 kg/t paszy.

Naturalne kwasy żywiczne

Progres to produkt bazujący na właściwościach żywicy – naturalnej substancji pochodzącej z drzew iglastych i chroniącej przed drobnoustrojami patogennymi. W medycynie żywica od wieków ma zastosowanie w leczeniu zainfekowanych ran. Firma Suomen Rehu jako pierwsza udokumentowała zastosowanie składników żywicy w żywieniu zwierząt. Progres produkowany jest z oleju talowego podczas specyficznego procesu rafinacji. Jest mieszaniną kwasów tłuszczowych o określonej proporcji kwasów żywicznych. Wpływa korzystnie na rozwój i wyniki produkcyjne zwierząt. Ogranicza rozwój bakterii takich jak Clostridium czy Streptococcus, które niekorzystnie wpływają na przewód pokarmowy zwierząt. Poziom energii metabolicznej w preparacie Progres jest zbliżony do jej zawartości w olejach roślinnych, np. sojowym. Dzięki temu może on być traktowany jako źródło dodatkowej energii w paszy. Produkt jest dostępny w formie płynnej w ofercie firmy Noack Polen. Trwają prace nad formą sypką.

Tabletki dla loch

Pigostart to preparat odżywczy dla loch do stosowania w okresie porodu i laktacji. Dzięki formie tabletki i skoncentrowanemu działaniu przyczynia się do lepszego przygotowania organizmu lochy do porodu. Taka forma sprawia też, że nie ma problemu z odmierzeniem dawki, a tabletki są chętnie zjadane przez lochę. Zawarty w nich wapń w postaci pidolanu wapnia, który jest organiczną lepiej przyswajalną formą tego pierwiastka, zmniejsza ryzyko zalegania poporodowego, stymuluje motorykę jelit, poprawia jakość siary i mleka. Sorbitol przyczynia się do poprawy trawienia, zwiększa pobranie paszy, ogranicza reakcje stresowe przy porodzie. Z kolei ekstrakty roślinne działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, poprawiają krzepliwość krwi, działają wyciszająco i minimalizują ryzyko gorączki i bezmleczności poporodowej. Dzięki Pigostart zwiększa się mleczność loch, skraca czas porodu, spada liczba martwo urodzonych prosiąt, są one bardziej żywotne i szybciej pobierają siarę. Zmniejsza się ryzyko zaparć przed porodem i po porodzie, a organizm lochy szybciej się regeneruje. Pigostart można nabyć w firmie Timac Agro Polska w cenie 800 zł netto za 200 tabletek, co daje 4 zł za jedną tabletkę, a na jeden cykl potrzeba 10 tabletek – 5 przed i 5 po porodzie. Cena za 500 tabletek wynosi natomiast 1900 zł netto (3,80 zł za jedną tabletkę).

Łagodzi skutki transportu

Pełnoporcjowa mieszanka dla warchlaków TT 822 PROFI firmy Tasomix została przygotowana specjalnie dla warchlaków przywożonych z importu. Jak przekonuje producent, skutecznie pomaga w neutralizacji szoku i stresu transportowego i pozwala na szybką adaptację w nowym środowisku. Zastosowanie odpowiednich mieszanin enzymów, probiotyków, prebiotyków i ekstraktów ziołowych wzmacnia system odpornościowy zwierząt. Enzym fitaza pozwala na uwolnienie i wykorzystanie większej ilości fosforu fitynowego zawartego w zbożach, a zastosowanie wysokostrawnego białka pochodzącego z koncentratu sojowego, mączki rybnej i serwatki przeciwdziała występowaniu biegunek i choroby obrzękowej. Dodatek emulgowanych tłuszczów poprawia proces trawienia i wykorzystanie paszy. Dzięki zastosowaniu granulatora najnowszej technologii pasza dostępna jest w formie miękkiego i elastycznego, a jednocześnie niekruszącego się granulatu, który nie rani przewodu pokarmowego małych zwierząt, przez co jest bardzo chętnie pobierany. Cena produktu to 1,2 zł/kg netto.

Mamka do odchowu prosiąt

Urządzenie firmy Geneu pozwala odchować prosięta bez lochy lub dokarmiać słabsze sztuki. Jest to sztuczna mamka do karmienia prosiąt preparatem mlekozastępczym. Urządzenie po podłączeniu do wody i prądu dozuje prosiętom pokarm. Automat wielokrotnie w ciągu dnia dostarcza zawsze świeżą, małą porcję paszy. Ilość wody i czas karmienia można indywidualnie ustawiać. Pozwala też na utrzymanie stałej temperatury preparatu, gdyż temperatura przyrządzonego płynu musi być zbliżona do fizjologicznej temperatury ciała prosiąt.


Jak podkreślają przedstawiciele Geneu, samodzielny odchów prosiąt wiąże się z koniecznością częstego i regularnego ich karmienia. Zaleca się, aby w pierwszym tygodniu prosięta otrzymywały mleko najlepiej co godzinę. Doskonale sprawdza się w tym sztuczna mamka. Jedno urządzenie starcza dla 40 prosiąt. Automat jest montowany na płycie i łatwo można go przenosić w kojcu. Koszt urządzenia wynosi 7995 zł brutto.

Polski probiotyk

Firma JHJ oferuje probiotyk do pasz dla prosiąt, który znacznie poprawia zdrowotność układu pokarmowego i wyniki produkcyjne zwierząt. Lavipan zawiera mikrokapsułki z żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego (Lactococcus lactis, Carnobacterium divergenes, Lactobacillus casei i Lactobacillus plantarum) oraz żywe kultury drożdży Sacharomyces cerevisiae. Taka kompozycja stabilizuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Wspomaga rozwój bakterii kwasu mlekowego oraz stymuluje wytwarzanie enzymów trawiennych, przez co poprawia się strawność i wykorzystanie składników pokarmowych. Wzbogaca pasze w substancje, które znacznie ograniczają namnażanie szkodliwych bakterii Escherichia coli, Salmonella oraz Clostridium. Ogranicza w ten sposób biegunki u prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym. Jak przekonuje producent, Lavipan wiąże także mikotoksyny zawarte w paszy i stymuluje produkcję immunoglobulin. Wpływa na znaczną poprawę przyrostów zwierząt, które utrzymują się na wysokim poziomie przez cały okres tuczu.

Mikroelementy w postaci hydroksychlorków

Firma Micronutrients, producent mikroelementów Intellibond, stała się częścią Grupy Nutreco, do której też należy Trouw Nutrition Polska. Produkty Micronutrients wprowadzane będą na rynek polski w wybranych, oznaczonych mieszankach dla zwierząt monogastrycznych. Wesprą one rozwijający się w Trouw Nutrition segment dodatków paszowych Selko, pozwalając oferować klientom efektywne i kompleksowe rozwiązania będące odpowiedzią na rosnące potrzeby hodowców. Jak przekonuje firma, mikroelementy w postaci hydroksychlorków są wyjątkowe przez swoją unikatową strukturę chemiczną. Dzięki wiązaniom kowalencyjnym, nazywanym „smart bonds” (sprytne wiązania), dostarczają do krwiobiegu zwierząt mikroelementy w formie maksymalizującej ich wchłanianie. Wyższa (w stosunku do mikroelementów nieorganicznych) biodostępność poprawia wydajność produkcji zwierzęcej i przynosi korzyści dla środowiska (niższa emisja metali). „Trouw Nutrition i Grupa Nutreco inwestują w innowacyjne rozwiązania żywieniowe, a produkty Intellibond doskonale się w to wpisują” – przekonują przedstawiciele Trouw Nutrition Polska.

Łatwiejsze dozowanie leków

Mobilny mieszalnik o pojemności 50 litrów pozwala na dozowanie leków w poszczególnych komorach zależnie od sytuacji zdrowotnej w chlewni. Wystarczy podłączyć urządzenie do zaworu i leki za pomocą systemu pojenia z dozatronem trafią do właściwej grupy zwierząt. Wbudowane mieszadło zapobiega osadzaniu się i rozwarstwianiu roztworu. Pojemnik jest umieszczony na specjalnym wózku, a jego cena wynosi 1550 zł brutto. Dostępny jest w ofercie firmy Geneu.

Pasta na biegunki

Impact Pasta to produkt do stosowania w profilaktyce przeciw zakażeniom pokarmowo-jelitowym oraz w stanach biegunkowych. Wpływa na poprawę zdrowotności prosiąt oraz umożliwia zwierzętom lepsze wykorzystanie substancji odżywczych z paszy. Produkt ma w swoim składzie Impact Powder – naturalną, trwałą strukturę mineralną zawierającą szkielet z węgla organicznego wypełniony przez minerały polarne muskowit i kaolinit. Działa na drodze biofizycznej, wiążąc patogeny, regulując pasaż jelitowy oraz przepuszczalność błon jelita. Wykazuje działanie bakteriostatyczne. Wiąże trwale i usuwa patogeny z odchodami. Produkt ułatwia namnażanie się korzystnej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Zatrzymuje biegunki w ciągu 24 godzin. Gotowy do użytku preparat w tubostrzykawkach o pojemności 15 ml jest dostępny w ofercie firmy PPHU Fertil-Eco – Krzysztof Kiełbik.


Jego cena wynosi pomiędzy 8 a 10 zł brutto. Profilaktycznie należy podawać prosiętom 1 ml po pierwszym odpojeniu siarą. Powtarzać co 3–5 dni. W drugim tygodniu życia dawka 2 ml, do 3 ml w 4. tygodniu życia. Przy biegunkach podawać co 12 godzin.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 14:28