StoryEditorASF

ASF: Nieopanowana sytuacja w Chinach

15.12.2018., 16:12h
Chińskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że ceny trzody chlewnej są w tym kraju stabilne i nie ma powodów, aby uważać, że afrykański pomór świń ma wpływ na rynek głównego producenta wieprzowiny na świecie. Wzrost cen władze przypisują sezonowości ze względu na niską konsumpcję latem i ożywienie popytu podczas świąt narodowych (pierwszy tydzień października). Cena we wrześniu br. była o 2,4% niższa niż we wrześniu 2017 roku.

Różne ceny żywca wieprzowego w Chinach

W tak ogromnym kraju ceny są jednak bardzo zróżnicowane. Podczas gdy w wielkich miastach, takich jak Pekin czy Szanghaj, wzrosły bardziej niż przeciętnie, to w innych obszarach, które ucierpiały w wyniku ograniczeń przemieszczania świń do rzeźni, jak w przypadku prowincji Liaoning, ceny spadły o 50%. W niektórych zakażonych terenach, ze względu na ograniczenie przemieszczania zwierząt musiano nawet zabijać zdrowe świnie, ponieważ nie było możliwości ich sprzedaży.

Ponad 80 ognisk ASF w Chinach

Do 3 grudnia w Chinach odnotowano 81 ognisk afrykańskiego pomoru świń w 21 prowincjach, a około 630 tys. świń zostało zabitych z powodu wystąpienia ASF w gospodarstwach. Mimo to, ograniczenia związane z występowaniem afrykańskiego pomoru świń zostały już zniesione na 35 obszarach w 8 prowincjach.

Natomiast na terenach, gdzie występują dziki, by powstrzymać rozwój choroby, ogłoszono ograniczenia w produkcji trzody chlewnej. Zakazano między innymi krzyżowania świń z dzikami oraz wolnego wybiegu dla trzody chlewnej na obszarach, gdzie często spotyka się dziki. W miejscach, gdzie jest to konieczne, wymagana jest budowa ogrodzenia.

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. maj 2024 01:06