StoryEditorASF

ASF – zagrożenie, które czai się za płotem

28.06.2021., 11:06h
Tak uważają producenci trzody chlewnej, którym wciąż dokłada się nowych obowiązków związanych z przestrzeganiem wymogów bioasekuracji, a i tak trudno jest uchronić się przed chorobą, która intensywnie rozprzestrzenia się wśród dzików, gdyż ich populacja jest ciągle zbyt liczna. Rolnicy oczekują nie tylko zrozumienia ze strony Inspekcji Weterynaryjnej przy egzekwowaniu przepisów, ale po kilku latach obecności ASF w naszym kraju także większej skuteczności służb odpowiedzialnych za walkę z wirusem.
Wzmocnione środki bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach utrzymujących świnie w strefach ASF weszły w życie wraz z nowym rozporządzeniem Komisji Europejskiej 21 kwietnia 2021 roku, jednak póki co nie ma krajowych wytycznych odnośnie do ich stosowania. W ministerstwie rolnictwa trwają prace nad implementacją tych przepisów do prawa krajowego. W związku z tym Inspekcja Weterynaryjna przekonuje, że przepisy nie będą egzekwowane do końca października 2021 roku.
 
Jak podkreślała podczas konferencji w Śmiglu Katarzyna Wawrzak z Biura Zdrowia i Ochrony Zwierząt z Głównego Inspektoratu Weterynarii, nowe przepisy unijne ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń tak naprawdę obowiązują, a Inspekcja bierze na siebie ewentualne konsekwencje odroczenia na pewien czas wymogu ich egzekwowania.
 
– Jeszcze w marcu dopracowywany był ostateczny kształt unijnego rozporządzenia i zapisów, jakie się w nim znajdą, więc nie mieliśmy szansy przygotować rolników do wymogów, które weszły w życie 21 kwietnia. Ponieważ w listopadzie odbędzie się kontrola Komisji Europejskiej pod kątem zwalczania ASF w naszym kraju, podjęto decyzję, aby d...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. październik 2024 12:55