Nie należy zwlekać z postawieniem ogrodzenia wokół gospodarstwa. Jeśli zostaniemy objęci strefą ASF, będzie ono wymaganeDominika Stanclewska
StoryEditorWalka z ASF

42 ogniska ASF w Polsce. Rolnicy nie powinni tracić czujności

01.09.2024., 14:00h

Mamy już 42. ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie. Chorobę stwierdzono w stadzie 17 świń, położonym w miejscowości Grabowo, w województwie zachodniopomorskim. Jak widać, sytuacja może się zmienić z dnia na dzień. Warto więc być przygotowanym na wymogi, jakie są związane z nałożeniem strefy z ograniczeniami.

Sierpień zakończył się z potwierdzonymi 42 ogniskami wirusa ASF u świń

Ze wszystkich ognisk potwierdzonych w tym roku w Polsce 23 wystąpiły w Wielkopolsce, 7 w województwie warmińsko-mazurskim, 5 w Zachodniopomorskiem, po dwa w Lubelskiem i pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz jedno w województwie mazowieckim. We wszystkich ogniskach zabito ponad 16,2 tys. świń.

Zaskakuje pojawienie się zachorowania w gospodarstwie, w którym utrzymywano 37 świń, położonego w miejscowości Kałdus w powiecie chełmińskim w województwie kujawsko-pomorskim. To teren wolny od ognisk u dzików, choć od początku roku potwierdzono u tych zwierząt 1120 ognisk w 13 województwach. To, co prawda, mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale tylko w ciągu ostatniego tygodnia wystąpiło ich 36 w dziesięciu województwach, głównie na obszarach już wcześniej włączonych do stref czerwonej bądź różowej.

image
Załadunek silosów paszowych poza ogrodzeniem, bez konieczności wjazdu na teren gospodarstwa, to dodatkowy element chroniący przed zawleczeniem wirusa
FOTO: Dominika Stanclewska

Czytaj więcej: ASF dopiero po 10 latach dotarł na Kujawy. To efekt sabotażu?

W Niemczech ASF również się rozprzestrzenia

W zachodnich Niemczech w Hesji wirus przedostał się do dużego gospodarstwa utrzymującego 1800 świń. To największe z ośmiu ognisk stwierdzonych w tym regionie. Wszystkie wystąpiły w powiecie Groß-Gerau i są to pierwsze zachorowania na tym obszarze od pojawienia się ASF w 2020 roku w Niemczech.

image
Oddzielna odzież i obuwie wykorzystywane tylko w chlewni to podstawa bioasekuracji
FOTO: Dominika Stancelewska

Liczba ognisk wśród dzików w Hesji w trzech powiatach wynosi obecnie 79, a w sąsiednim landzie Nadrenii-Palatynacie – 21. Strefa zakażona i ograniczenia w uboju oraz sprzedaży świń dotyczą obecnie części trzech landów: Hesji, Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtembergii. W Hesji w strefie znajduje się około 150 gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej.

Nie tylko Polska i Niemcy walczą z afrykańskim pomorem świń w stadach

Także we Włoszech wirus przedostał się do gospodarstw. W czterech prowincjach na północy kraju 6 gospodarstw zgłosiło w lipcu pierwsze w tym roku ogniska choroby. Potwierdzono je w regionach Lombardia, Piemont i Emilia-Romania. J

ak dotąd nie podano szczegółowych informacji na temat wielkości zakażonych gospodarstw, ale raczej były to niewielkie stada. W sumie w całych Włoszech 23 gospodarstwa zgłosiły zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń, od chwili gdy wirus dotarł do populacji dzików w 2021 roku.

image
Rolnicy stosują standardowo maty przy wejściach oraz siatki w oknach, ale niektórzy montują siatki również w drzwiach
FOTO: Dominika Stanclewska

Warto przyjżeć się bioasekuracji w gospodarstwie

Obecna liczba ognisk w stadach trzody chlewnej w Polsce jest większa niż w ubiegłym roku, ale rekord przypadł na 2021 rok, kiedy aż 124 gospodarstwa zgłosiły zakażenia afrykańskim pomorem świń. Wówczas większość ognisk pojawiła się w sierpniu i we wrześniu.

Zakończenie prac polowych związanych ze żniwami nie powinno więc usypiać czujności i warto przyjrzeć się zastosowanej w gospodarstwie bioasekuracji, aby jak najskuteczniej chronić zwierzęta. Tym bardziej że wystąpienie ogniska może z dnia na dzień skutkować zaostrzeniem wymogów na danym terenie, gdyż przepisy dotyczące bioasekuracji nie są takie same we wszystkich obszarach kraju.

image
Nieumyte obuwie to brudna mata i nieskuteczna dezynfekcja
FOTO: Dominika Stanclewska

Dominika Stancelewska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 23:07