W 2023 roku afrykański pomór świń dotknął 14 państw Unii Europejskiej i odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ognisk u świń w porównaniu z rokiem poprzednim.envato elements
StoryEditorWalka z ASF

Ogniska ASF ruszyły. Czy jest sposób na powstrzymanie wirusa?

19.06.2024., 14:00h
W Polsce ruszyła lawina ognisk ASF w chlewniach. W kilka dni potwierdzono aż 9 ognisk, a kolejne to kwestia dni. Sprawdzamy jakie są najbardziej skuteczne metody zwalczania wirusa ASF.

Ruszyła tegoroczna fala ognisk ASF

4 czerwca br. potwierdzono pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w kraju. Wystąpiło w stadzie utrzymującym 10 świń w gminie Trzeszczany w województwie lubelskim. Instytut Friedricha-Loefflera potwierdził pierwsze ognisko również w Niemczech. Stwierdzono je w tuczarni w powiecie Vorpommern-Greifswald w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W Unii Europejskiej wystąpiło w tym roku 55 ognisk w chlewniach (najwięcej w Rumunii) oraz 2813 u dzików.

W 2023 roku afrykański pomór świń dotknął 14 państw Unii Europejskiej i odnotowano pięciokrotny wzrost liczby ognisk u świń w porównaniu z rokiem poprzednim. Zgodnie z raportem EFSA, była to największa liczba ognisk ASF u trzody chlewnej od 2014 roku. Od tego czasu na walkę z chorobą UE przeznaczyła ponad 230 mln euro.

image
Odławianie i uśmiercanie dzików jest jedną z metod redukcji ich zagęszczenia bez konieczności polowania
FOTO: LAVG

W ubiegłym roku najwięcej ognisk, bo ponad 90% całkowitej liczby, zgłosiły Chorwacja i Rumunia, odpowiednio z 1124 i 740 ogniskami. Jeśli oprócz państw członkowskich weźmiemy pod uwagę dane z Bośni i Hercegowiny (1508 ognisk) oraz z Serbii (991 ognisk), liczby te są jeszcze większe.

Wirus po raz pierwszy pojawił się w Szwecji oraz Chorwacji i rozprzestrzenił się na nowe obszary we Włoszech. Po dwuletniej przerwie stwierdzono go ponownie w Grecji.

21 państw opracowuje wspólną strategię walki z afrykańskim pomorem świń

W dwudziestym drugim spotkaniu Stałej Grupy Ekspertów ds. Afrykańskiego Pomoru Świń (SGE ASF22), zorganizowanym w Berlinie, uczestniczyli przedstawiciele 21 krajów z Europy. Obecni byli także reprezentanci państw azjatyckich.

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 19:26