Naukowcy wnioskują, że afrykański pomór świń może rozprzestrzeniać się poprzez paszę jedynie w wyjątkowych przypadkachPexels
StoryEditorAfrykański pomór świń

Wirus ASF przeżywa w paszy krócej, niż sądzono?

29.06.2024., 13:00h
Wciąż istnieją obawy, że afrykański pomór świń może rozprzestrzeniać się na regiony wcześniej wolne od wirusa za pośrednictwem zakażonej paszy, wody lub słomy, ponieważ przez długi czas pozostaje stabilny w środowisku.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że świnie zarażą się wirusem ASF przez paszę? Naukowcy to sprawdzili

Szczególnie ważną rolę w przenoszeniu wirusa może odgrywać słoma stosowana jako ściółka lub materiał manipulacyjny. Najnowsze badania pokazują jednak, że zakażenie przez paszę i inne surowce roślinne może wcale nie być takie łatwe.

Naukowcy z Niemiec, w tym z Instytutu Friedricha-Loefflera (FLI) oraz ze Szwedzkiej Agencji Weterynaryjnej (SVA) badali przetrwanie wirusa afrykańskiego pomoru świń w surowcach paszowych i w ściółce. W tym celu wykorzystano trawę, kiszonkę z traw, siano, korę, torf, wióry drzewne, kiszonkę z kukurydzy, rzepak, jęczmień, pszenicę, owies, słomę, ziemniaki i buraki pastewne. Wszystkie materiały zostały skażone wirusem ASF i przechowywane w pięciu różnych temperaturach otoczenia: –20°C, 4°C, 10°C, 20°C i 37°C, przez okres do dziewięciu miesięcy. Próbki analizowano w różnym czasie pod kątem zakaźnego wirusa i pozostałości genomu wirusa. Jakie wnioski wyciągnięto?

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:20