StoryEditorwiadomości z branży

Chaos z odbiorem świń w strefie ASF w Wielkopolsce

13.05.2020., 12:05h
Ponad 450 gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Wielkopolsce, regionie z największą produkcją świń w Polsce, znalazło się w strefach zagrożonej i zapowietrzonej, a sprzedaż zwierząt z nich została zablokowana. W stadach tych znajduje się łącznie niemal 30 tys. świń. Gospodarstwa te obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez 40 dni w strefie zagrożonej i 30 dni w strefie zapowietrzonej (z możliwością skrócenia o 10 dni), licząc od momentu likwidacji ogniska.
W listopadzie 2019 r. został wykryty pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w zachodniej części kraju. Od tego czasu wirus rozprzestrzenił się w trzech województwach zachodniej Polski: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim, doprowadzając jednocześnie do wybuch dwóch ognisk choroby w tym regionie.

Rolnicy ze strefy niebieskiej w Wielkopolsce informują, że z powodu wirusa i obostrzeń z nim związanych nie mają gdzie sprzedać tuczników. Mają wrażenie, że Inspekcja Weterynaryjna nie przewidziała takiej sytuacji i nie ma opracowanych rozwiązań, pomimo że wirus afrykańskiego pomoru świń jest obecny na zachodzie kraju od prawie pół roku.

Kiedy od rolników zaczęto wymagać bioasekuracji, nawet jeśli byli w białej strefie, zaczęli się do tego dostosowywać, natomiast służby pomimo tak długiego czasu nie przygotowały się należycie, by mieć wypracowane procedury reagowania w sytuacji kryzysowej – twierdzi Mikołaj Baum, prezes Agraves sp. z o.o., która zrzesza i obsługuje 27 grup producentów trzody chlewnej, głównie z zachodnich rejonów Polski.

Trudno jest nam pomóc rolnikom będącym w grupach, nawet jeśli byśmy ...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 22:34