StoryEditorŚwinie

Co wywołuje gryzienie się i agresję u świń?

08.09.2022., 13:09h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Gryzienie i agresja u świń może zakończyć się poważnymi skaleczeniami, gdyż odgryzienie końcówki ogona wywołuje krwawienie, a widok i zapach krwi dodatkowo zachęcają inne zwierzęta do ataku. Podobnie może być w przypadku uszkodzeń skóry powstających w wyniku skaleczeń o ostre krawędzie wygrodzeń lub rusztu. Niejednokrotnie z powodu takiego przypadkowego skaleczenia rozpoczyna się zjawisko kanibalizmu.

Agresja u świń jest problemem wieloczynnikowym

Obgryzanie ogona i uszu ma najczęściej charakter wieloczynnikowy i może być związane między innymi z brakiem zaspokojenia odruchu ssania naturalnie występującego u zwierząt. Jest wyzwaniem w zapewnieniu dobrostanu w produkcji świń, gdyż wymogi jego polepszenia, w tym unikanie obcinania ogonów, jeśli nie jest to konieczne, doprowadziły do wzrostu liczby świń z nieobciętymi ogonami. W przypadku wystąpienia problemu należy zwrócić szczególną uwagę na warunki utrzymania zwierząt i żywienie, choć najczęściej trudno zidentyfikować jeden, najbardziej prawdopodobny czynnik wyzwalający to zjawisko.

Do obgryzania ogonów i uszu przyczyniają się też:

  • nadmierne zagęszczenie zwierząt,
  • zbyt intensywne oświetlenie,
  • zła wentylacja,
  • duże wahania temperatur,
  • wysoka wilgotność
  • duże stężenie szkodliwych gazów

Generalnie mówiąc: nieodpowiednie warunki klimatyczne i środowiskowe niedające możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb behawioralnych. Jako najczęstszą przyczynę występowania gryzienia wymienia się chów bezściołowy i systemy utrzymania świń na podłogach rusztowych, jedna...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 08:06