StoryEditorwiadomości z branży

Czy brytyjska szczepionka ochroni świnię przed ASF?

02.06.2020., 10:06h
Czy jesteśmy o krok bliżej do opracowania skutecznej ochrony świń przed afrykańskim pomorem świń? Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wybrane geny są w stanie chronić świnie przed ASF. W ostatnim badaniu 100% świń immunizowanych opracowaną przez nich szczepionką uzyskało odporność na wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, wirus dotarł do kolejnego województwa. Przypadek choroby potwierdzono u dzika w gminie Nowy Dwór Gdański, w województwie pomorskim. To kolejne, dziewiąte już województwo, w którym potwierdzono obecność ASF. Przypadki choroby występują licznie u dzików w niedalekiej odległości w województwie warmińsko-mazurskim. Wciąż także pojawiają się na zachodzie kraju, gdzie, jak wiadomo, wyznaczono również strefy niebieskie ASF. Właśnie w związku z tym 21 maja Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej wysłał do ministerstwa rolnictwa pismo w sprawie dopłat wyrównawczych dla producentów świń ze stref niebieskich.

Resort rolnictwa poinformował, że aktualnie brak jest dostępnych środków na tego typu rekompensaty za świnie sprzedawane taniej ze stref niebieskich. MRiRW wyjaśnia, że pomoc na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń na obszarach z ograniczeniami mogła być udzielana zgodnie ze zgłoszeniem do Komisji Europejskiej do 31 grudnia 2019 roku. W planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2020 ro...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 07:00