StoryEditorPtasia grypa

Ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie w Zielonej Górze. Ponad 60 tys. kur do wybicia

13.01.2023., 08:01h
Gospodarzowi z Ochli (woj. lubuskie) częściej niż zwykle zaczęły padać kury w stadzie. Powiadomił inspekcję weterynaryjną. W Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Niestety wyniki wskazały, że w gospodarstwie występuje ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Zielona Góra. Ponad 60 tys. kur niosek do utylizacji

W województwie lubuskim, konkretnie we wsi Ochla 9 stycznia uzyskano pozytywne wyniki badań próbek na obecność wirusa ptasiej grypy w stadzie liczącym ponad 60 tys. kur niosek. Decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zielonej Górze, stado ptaków poddane zostało utylizacji.

To pierwsze ognisko tej choroby ptaków w tym roku w województwie lubuskim.

Ptasia grypa się rozpędza

Ognisko z Ochli to już 5. potwierdzone ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w tym tygodniu. Zdecydowana większość z nich to ogniska wykryte w gospodarstwach komercyjnych, a tylko jedno z chowy przyzagrodowego.

Kolejne dwa inspekcja weterynaryjna potwierdziła w Wielkopolsce, w powiecie kaliskim, gdzie zutylizowano łącznie blisko 18 tys. kaczek rzeźnych. Po jednym ognisku wykryto w tym tygodniu w województwach opolskim (gmina Pokój) i łódzkim (gmina Łęczyca). Tam zagazowano łącznie niespełna 13,5 tys. różnych gatunków ptaków i kaczek rzeźnych.

Tylko do 12 stycznia na terenie kraju potwierdzono wynikami badań laboratoryjnych 13. ognisk HPAI.
Michał Czubak
Fot. arch. red.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:37