WAŻNE! Polska wreszcie ma status kraju wolnego od grypy ptakówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorGrypa ptaków

WAŻNE! Polska wreszcie ma status kraju wolnego od grypy ptaków

29.04.2024., 11:51h
Polska ponownie ma status kraju wolnego od grypy ptaków. Co to oznacza dla naszego dla naszego państwa i producentów drobiu?

Polska wolna od grypy ptaków

5 kwietnia br. Główny Lekarz Weterynarii złożył do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) deklarację o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Status odzyskany! Co to oznacza?

- Złożenie deklaracji wynika z zakończenia procedur likwidacji ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu stwierdzonych na terytorium RP w okresie od 7 grudnia 2023 r. do 2 marca  2024 r. - tłumaczy GIW. 

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH) opublikowała po upływie 28 dni deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków. 

Grypa ptaków na przestrzeni ostatnich 3 lat

W tym roku w Polsce wyzanczono 25 ognisk grypy ptaków, z czego ostatnie w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie wybito ponad 27 tys. indyków rzeźnych. W tym roku najwięcej ognisk wyznaczono właśnie na Warmii i Mazurach (10 ognisk HPAI). W 2024 r. w związku z wystąpieniem grypy ptaków wybito ponad 566 tys. szt. drobiu. 

W ubiegłym roku wyznaczono 68 ognisk grypy ptaków i wybito 1,032 mln sztuk drobiu. W 2022 r. ognisk było tyle samo, ale wybito ponad 2 mln sztuk drobiu. Jednak rekordowy pod względem liczby ognisk był 2021 r., kiedy wyznaczono 403 ogniska HPAI. 

Status kraju wolnego od HPAI

Odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAi jest ważne z punktu widzenia eksportu i braku ograniczeń w tym zakresie. 

- Główny Lekarz Weterynarii podejmuje działania na rzecz zniesienia przez władze innych państw, które w związku z grypą ptaków wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego, o uchylenie nałożonych restrykcji - podaje GIW. 

oprac. Dorota Kolasińska na podst. GIW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 14:43